Sprawdź jesienne nowości

BEZ ELEKTRONIKI-POMYSŁY NA ŚWIĄTECZNE GRY I ZABAWY

Bez elektroniki – gry i zabawy na święteczne wieczory

Święta już niemal za rogiem – sprzątamy i dekorujemy nasze mieszkania i domy, czekamy na pierwszy śnieg i ekscytujemy się (czy też stresujemy!) wyborem prezentów dla najbliższych. Nadchodzi Wigilia Bożego Narodzenia: opłatek, kolacja, kolędy, prezenty i pewnie niemal już tradycyjny „Kevin sam w domu” też znajdzie swoje miejsce w telewizorze „spoglądając” na nas, biesiadników, siedzących z pełnymi brzuchami na kanapie.

A może by w tym roku tak trochę inaczej? A może by tak się nawet odważyć i po kolacji wyłączyć to brzęczące reklamami pudło, wyłączyć smartfona, który niemalże jak małe dziecko, nieustannie błaga o naszą uwagę, odłożyć tableta do rogu i dać mu kilka godzin sobie po prostu spokojnie poleżeć? Przypomnijmy sobie jak to jest spędzić Boże Narodzenie bez telewizora i jego krewnych w centrum naszej uwagi. Jako dzieci, chyba najbardziej cieszyliśmy się na prezenty; dziś, jako dorośli, chyba na jedzenie. Tak czy siak, niezależnie od pokolenia, do którego należymy, każdy zawsze chciał się w święta dobrze bawić w rodzinnym gronie! Pobawmy się więc wspólnie – i duzi, i mali! Oto kilka pomysłów na świąteczne zabawy przy choince, dla mniej lub bardziej przejedzonych… ekhem… aktywnych.

1.Odpakuj mnie

Rekwizyty:

– michałki lub inne słodycze zapakowane w sreberko

– wykałaczki

Przebieg:

Każdy z graczy ma do dyspozycji dwie wykałaczki i kilka cukierków w sreberkach. Gracze umawiają się na limit czasu, np. 1 minutę. Kto w umówionym czasie odpakuje więcej cukierków – wygrywa.

Druga wersja to „kto pierwszy ten lepszy” – komu pierwszemu uda się odpakować czekoladkę – wygrywa.

Wersja trudniejsza: dozwolona jest tylko jedna wykałaczka na gracza.

bez elektroniki

  

2. Mikołajowa lambada

Rekwizyty:

– poduszka

 – kijek/ sztyl od miotły/ lampki choinkowe/ sznurek/…

Przebieg:

Każdy z graczy staje się Mikołajem z grubym brzuchem – przymocowuje sobie poduszkę do brzucha przy pomocy sznurka/ paska, czy też wpychając ją sobie pod koszulę. Następnie dwie osoby trzymają przeszkodę – np. rozciągnięte światełka choinkowe, sznurek, czy też sztywny kij od miotły – na wybranej wysokości początkowej, a gracze na zmianę przechodzą pod przeszkodą brzuchem do góry. Co rundę obniżamy wysokość przeszkody. Gracz, który zdołał pokonać przeszkodę na najniższej wysokości wygrywa dokładkę makówek – widocznie za mało zjadł podczas kolacji, skoro się zmieścił!

 

3. Traf do skarpety

Rekwizyty:

– piłki ping-pongowe lub małe, lekkie cukierki, czy orzeszki

– świąteczne skarpety (takie duże, jak na amerykańskich filmach zwisające z  kominków) lub zwykłe skarpety dla lubiących wyzwanie (jakoże są mniejsze)

Przebieg:

Dobieramy się w pary i stajemy na przeciwko siebie w ustalonym oddaleniu – np. pierwsza runda: 3m, druga runda 4m, itd. Jedna osoba dostaje ustaloną liczbę piłeczek, cukierków, czy orzeszków np. 5 sztuk i rzuca nimi tak by trafić do skarpety swojego partnera, który stoi naprzeciwko. Drużyna, która na koniec pięciu rund zdobyła najwięcej goli – wygrywa. Jeśli gracie piłeczkami do ping ponga, można grać w wersję nad stołem, gdzie piłeczką trzeba uderzyć w stół, tak by odbiła się od niego wpadając do skarpety. Dobra zabawa gwarantowana!

 

 

 

 

 

 

4. Szklane kulki

Rekwizyty:

– szklane kulki/ orzeszki, jako alternatywa

Przebieg:

Gramy w parach, każdy gracz zaczyna z 10 kulkami. Gra kończy się gdy jeden z graczy stracił wszystkie kulki. Gier w kulki jest wiele – można popuścić wodze fantazji i wymyślić kilka własnych reguł. Poniżej jedna z wersji.

Każdy z graczy zamyka w dłoni wybraną przez siebie ilość kulek, która jednocześnie jest wartością zakładu. Następnie gracze na zmianę zgadują czy liczba kulek zamknięta w dłoni przeciwnika to liczba parzysta czy nieparzysta.

Przykład: gracz A ma w dłoni 1 kulkę, gracz B 4 kulki.

Gracz A zgaduje, że gracz B ma w dłoni parzystą liczbę kulek i wygrywa 1 kulkę – o tyle się założył.

Gracz A zgaduje, że gracz B ma w dłoni nieparzystą liczbę kulek i przegrywa 4 kulki – o tyle założył się gracz B i wygrał.

5. Rysowanie świątecznych motywów – na głowie

Rekwizyty:

– papierowe talerz

 – mazaki

Przebieg:

Papierowy talerz kładziemy na głowie i wszyscy zaczynamy rysować ustalony świąteczny motyw, jak choinka, czy bałwan! Po upływie 1 minuty wszycy gracze odkładają mazaki. Punkty za poszczególne elementy rysunku są ustalane na początku gry. Elementy nie mogą na siebie wzajemnie nachodzić, albo gracz nie dostaje za nie punktów. Przykłady:

Choinka

– gwiazda styka się z choinką                                                                  – 1 punkt

– gwiazda znajduje się na czubku choinki – dodatkowo                       – 1 punkt

– choinka ma mieć 5 bombek; za każdą znajdującą się na choince – 1 punkt

– choinka ma mieć 2 łańcuchy; za każdy łańcuch na choince            – 1 punkt

– choinka ma mieć 3 świeczki; za każdą znajdują się na choince     – 1 punkt

– pień na środku dołu choinki                                                                   – 1 punkt

Bałwan

– każda z trzech kul od dołu do góry jest mniejsza od poprzedniej   – 1 punkt

– marchewkowy nos znajduje się na górnej kuli                                    – 1 punkt

– szalik między górną a środkową kulą                                                   – 2 punkty

– dwa lub więcej guzików na środku każdej kuli ; za kulę                     – 1 punkt

– kapelusz na głowie                                                                                  – 1 punkt

Może też się skusicie? Życzymy dużo dobrej zabawy w rodzinnym gronie!

Zdjęcia: źródło Internet