W dniach 27.07-18.08 PRZERWA URLOPOWA. Zamówienia złożone do 17.07  gwarantują dostawę przed urlopem.

Jak dobrać ROLETY RZYMSKIE, aby służyły nam na lata?

Sypialnia na parterze, okno nad zlewem w kuchni, czy pokój dziecka, które idzie spać przed zmrokiem. Są pomieszczenia, w których firany nam nie do końca odpowiadają. Zatem stawiamy na rolety – najpiękniejsze są te z tkanin, zwane rzymskimi!

Ciekawskie oko sąsiadki, woda chlapiąca podczas zmywania naczyń czy chęć uspania maluszka – to najczęstsze powody wyboru rolet do okna. Internet jest jednak pełen rolet rzymskich w kwieciste wzory niepasujących nam do nowoczesnego domu lub niskojakościowych materiałów, które trzeba wymienić po dwóch sezonach użytkowania. Na co zatem zwrócić uwagę przy kupnie rolet?

1. Rolety gotowe czy szyte na wymiar?

Wiadomo – maszyna to nie człowiek. Jeśli chcemy, aby roleta idealnie wisiała, nie odginała się, nie było różnic w długości między prawym a lewym bokiem, lepiej kupić roletę uszytą na wymiar rękami doświadczonej krawcowej. Wyższa cena jest inwestycją na lata.

2. Jaka tkanina do rolet rzymskich?

Wysokojakościową tkaninę poznamy niestety dopiero po praniu (tutaj przeczytasz jak odpowiednio prać tkaniny firanowe). Żeby do tego nie doszło, należy kierować się opinią zaufanej krawcowej, która z takimi tkaninami już wielokrotnie pracowała. Od tego zależy, czy roleta będzie dobrze się układała, nie będzie się gniotła i odpowiednio poddawała po zwinięciu i rozwinięciu. Rolety rzymskie wykonuje się z tkanin zaciemniających lub transparentnych, w zależności od tego, czy chcemy zaciemnić pomieszczenie czy tylko zapewnić sobie intymności, pozostawiając dopływ światła dziennego. Do wyboru, do koloru: mamy rolety jednokolorowe, w pasy, imitujące len lub w stylu vintage czy glamour.

3. Jak zmierzyć okno do rolet?

Instrukcję mierzenia okna znajdziecie w naszym poradnikowym wpisie. Należy zwrócić jednak uwagę, aby roleta wystawała od 5 cm do 10 cm poza wnękę okna z obu stron, dzięki czemu będzie dobrze leżała. Jeśli chcemy, aby roleta miała fantazyjne wykończenie, należy uwzględnić to już podczas pomiaru.

Roleta z mechanizmem łańcuszkowym

Inaczej zwany koralikowym, czyli wieszana NIE na karniszu, a na specjalnej kasecie. Kaseta może być przymocowana do ściany, do sufitu lub do ramy okiennej. Możemy wtedy dowolnie regulować jej wysokość za pomocą koralikowego łańcuszka. Jeśli chcemy, aby roleta zwinęła się całkowicie, aby można było swobodnie otworzyć okno, należy zawiesić kasetę min. 35 cm nad otworem okiennym lub zamontować roletę do ramy.

Zalety mechanizmu łańcuszkowego

– bezproblemowo regulujemy wysokość kilka razy dziennie – przydatne w sypialni, pokoju dziecka czy salonie,

– mechanizm łańcuszkowy ma tylko 5 cm grubości, zatem roleta nie odstaje znacząco od ściany- to rozwiązanie perfekcyjnie sprawdza się w oknie kuchennym ,które jest w bliskim sąsiedztwie zlewu czy blatu roboczego. Więcej na ten temat w odrębnym wpisie na blogu.

– możemy tkaninę zdjąć z mechanizmu i wielokrotnie prać w pralce, jak klasyczną firankę – wysokogatunkowa tkanina posłuży nam na lata

-roleta nie wymaga czyszczenia chemicznego

– możemy zastosować mechanizm elektryczny,

– prezentuje się niezwykle elegancko w salonie, czy w biurze.

Wady rolety z mechanizmem łańcuszkowym

– Cena, ze względu na dodatkowy zakup kasety. Jest to jednak jednorazowy wydatek (tak jak zakup karnisza), a przy zmianie rolety kupujemy tylko tkaninę. Możemy zaopatrzyć się w dwa lub trzy komplety i zmieniać je w zależności od pory roku, świąt czy nastroju 🙂

Rolety rzymskie na karniszu

Kiedy mamy już karnisz, możemy zawiesić taką imitację rolety na żabkach lub z tunelem. Fałdy połapane są specjalnymi haczykami, które można odpinać i przepinać, regulując w ten sposób wysokość. Jest to rozwiązanie często stosowane w pokoju dziecięcym: zacieniające rolety spełniają swoją funkcję podczas zasypiania, a modele transparentne w komplecie z zasłonami mają podwójną funkcję: w dzień wpuszczają światło dzienne i chronią przed gapiami, a podczas drzemki można je przysłonić bokami.

Zalety rolety na karniszu

– możemy regulować wysokość dzięki specjalnym haczykom,

– możemy tkaninę wielokrotnie prać, jak klasyczną firankę – wysokogatunkowa tkanina posłuży nam na lata,

– spełnia funkcję zaciemniającą lub chroniącą naszą prywatność,

– korzystniejsza cena, ponieważ nie trzeba kupować dodatkowego mechanizmu.

Wady rolety na karniszu

– nie jest zalecana przy konieczności częstej regulacji wysokości rolety.

Podsumowując: dobrze zrobiona roleta rzymska to świetny wybór i inwestycja na lata. Kiedy dziecko wyrośnie już z Hello Kitty czy Samochodzików, w kuchni zmieniamy kolor dodatków a w sypialni pościel, wystarczy wymienić roletę jak każdą firankę 🙂

Wolisz rolety na mechanizm łańcuszkowy czy na karnisz? Napisz nam o tym w komentarzu.

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim na Facebooku!