W dniach 27.07-18.08 PRZERWA URLOPOWA. Zamówienia złożone do 17.07  gwarantują dostawę przed urlopem.

Firany marszczone – do parapetu czy podłogi ?

Firany marszczone – do parapetu czy podłogi? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez naszych Klientów- zarówno w sklepie firmowym, jak i podczas rozmów telefonicznych czy mailowych.

Tak naprawdę nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi. W poniższym wpisie postaram się odpowiedzieć na to absorbujące pytanie w sposób kompletny.

Firany marszczone w nowoczesnym salonie

W nowo wybudowanych domach najczęściej znajdują się okna sięgające od sufitu aż do samej podłogi.  Taki przeszklenia należy ozdobić koniecznie długimi firanami marszczonymi. Z uwagi, że często okna od strony zewnętrznej posiadają wertykalne żaluzje, to firanki powinny być już szyte z tkanin gładkich, ale z ciekawym i praktycznym sposobem umarszczenia.

Elegancko i z klasą świetnie będą się prezentować białe czy kremowe jednolite firanki umarszczone na niezawodnym systemie wave lub na flexach. O sposobach marszczenia firan przeczytasz w odrębnych wpisach na blogu.

Jeśli chcesz, aby firanka układała się równiutko, to powinna kończyć się ok. 1-2 cm nad podłogą. Wtedy też nie będzie przeszkadzała podczas odkurzania podłogi.

Chcesz uzyskać spektakularny efekt? Zdecyduj się na zasłony. Welurowe zasłony w towarzystwie gładkiej białej firanki prezentują się wręcz bajecznie. Stanowią świetną dekorację ścian pomiędzy oknami. 

Firany marszczone w oknie balkonowym

Bardzo często w Waszych domach czy mieszkaniach znajduje się okno krótkie połączone z drzwiami balkonowym. Tutaj pojawia się zawsze wiele pytań i wątpliwości jak zaaranżować tego typu okno. Zobaczcie na zdjęciach nasze propozycje dekoracji okiennych i oceńcie sami. 

Projektanci wnętrz wychodzą z założenia, że na całej szerokości okna powinna być zawieszona długa firana marszczona. Okno wydaje się wtedy wizualnie większe a cała aranżacja pokoju bardziej spójna.  

Pamiętajcie jednak, że w takim przypadku przykrywacie grzejnik. Warto pamiętać o tym, że firanka nie może leżeć na grzejniku, a także się o niego opierać. Jeżeli pod oknem zamontowany został model, który znacząco wystaje poza obrys parapetu, dobrym pomysłem mogą okazać się firany, sięgające parapetu. Wówczas nie będzie żadnego konfliktu z grzejnikiem. Aby długie firany nie haczyły o stojący grzejnik, należy natomiast zadbać o powieszenie karnisza w odpowiedniej odległości od ściany. Niektóre modele zostały wyposażone w nieco dłuższe końcówki, które przymocowane do ściany dają duży dystans od okna. W tym zakresie można też skorzystać z wygodnych listew, które przymocowuje się bezpośrednio do sufitu i można to zrobić w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu.

Jeśli preferujecie więcej przestrzeni, to w oknie krótkim można zawiesić firankę krótką (nad parapet), a w drzwiach balkonowych firankę długą (do podłogi).   Pamiętaj, aby w oknie balkonowym nigdy NIE zawieszać czasem krótkiej firanki na całej długości.  To podstawowy błąd dekoracji okien i efekt naprawdę marny.

Firany marszczone w oknach nietypowych

Zapewne u każdego z Was znajdzie się jakieś okno nietypowe. Ja mam takie w swoim korytarzu. Niby okno długie, ale kończy się 30 cm nad podłogą parapetem.  W tym oknie zawieszone już były chyba wszystkie możliwe rodzaje firan (panele, rolety, firany vki, itp.). W okresie jesienno-zimowym zdecydowałam się na długie firany marszczone, z których jestem bardzo zadowolona. Pomieszczenie się powiększyło, a niestandardowy wymiar okna ukrył się za lekko wzorzystą firanką. Podejrzewam, że w okresie wiosenno-letnim wrócę znów do lżejszych krótkich firan 😊.

Zobaczcie propozycje aranżacji nietypowego okna i napiszcie koniecznie, która wersja przypadła Wam najbardziej do gustu. 

Firanki do parapetu czy za parapet ?

Warto też podkreślić, że wersje firan o długości „okołoparapetowej” mogą występować w dwóch wersjach – firanek do parapetu i za parapet. Te pierwsze kończą się tuż nad parapetem, zostawiając co najwyżej 2 centymetry wolnej przestrzeni. Z kolei firany za parapet sięgają mniej więcej 5-10 centymetrów poniżej parapetu. W ten sposób nie opierają się o parapet, ale kończą przed grzejnikami, które zazwyczaj montowane są właśnie przed oknem. Obie wersje wyglądają bardzo elegancko. Wybierając jedną z nich należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy nam na ukryciu parapetu czy jednak możliwe jest jego delikatne odsłonięcie.  Nie chcesz się za mocno przysłaniać, lubisz ustawiać dekoracje ceramiczne na parapecie, możesz zdecydować się wtedy na firankę krótszą nawet o 20-40 cm nad parapet.

Należycie dobrana długość firan i zasłon to gwarancja ich funkcjonalności, estetyki oraz zadawalającego efektu wizualnego. Profesjonalna aranżacja okna to nie tylko dobór kolorystyki, faktury i wzorów tekstyliów, ale również odpowiednie dostosowanie szerokości i długości firan do rozmiarów okna. Sprawdź jak możesz samodzielnie dokonać pomiaru okna, a następnie zamówić w Firany Adamski firany i zasłony szyte zawsze na miarę.