W dniach 27.07-18.08 PRZERWA URLOPOWA. Zamówienia złożone do 17.07  gwarantują dostawę przed urlopem.

Firany na wykusz – jak dobrać?

Nowoczesne projekty domów często mają zaplanowany wykusz z kilkoma oknami. Takie miejsce pozwala na zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni, najczęściej na stół w jadalni lub kuchni. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze firan do wykuszu? Jakie są najnowsze trendy? Jako krawcowa opiszę najważniejsze wskazówki na przykładzie mojej kuchni.

Firany na wykusz dobieramy podobnie jak do innych okien we wnętrzu nowoczesnym, lecz z uwzględnieniem kilku technicznych uwag. Należy koniecznie je zastosować, jeśli chcemy uzyskać odpowiedni efekt. Oto najważniejsze z nich:

– firany muszą być uszyte na całą szerokość danej wnęki okiennej – węższe źle wyglądają w niewielkich oknach,

– nie zalecam stopniowania firan – we wszystkich oknach powinny być firany tej samej długości,

– aby firany dobrze prezentowały się w wykuszu, niezbędne jest dobranie i zamontowanie odpowiedniego karnisza,

– karnisz może być montowany przy suficie lub na ścianie,

– koniecznym jest, aby rurki czy szyny były ze sobą połączone specjalnymi łącznikami do rurek/szyn.  Wtedy ścianki między oknami, które najczęściej są nierówne, można przykryć zasłonkami.

Panele okienne na wykusz

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe wskazówki, w oknach wykuszowych najlepiej prezentują się panele i rolety rzymskie. Idealnie, jeśli pomiędzy nimi mamy wąskie zasłonki lub panele imitujące zasłonkę.

Wieszamy je na rurze lub szynie, a na końcu najlepiej, jeśli usztywnimy niewidocznym lub wręcz przeciwnie – widocznym i ozdobnym prętem. Wszystko po to, aby firany wisiały idealnie równo i wyglądały estetycznie.

Optymalnym rozwiązaniem jest zamówienie firan na wykusz pod wymiar, ponieważ kupując gotowe już firany trudno będzie nam dopasować odpowiednio wysokość i szerokość wnęki okiennej. Poza tym kuchnia czy jadalnia z wykuszem są zazwyczaj otwarte na salon – zamawiając firany na wymiar i pod gusta pani domu, można dopasować tkaniny firan do innych okien w otwartej przestrzeni, jak i dodatki typu obrus, bieżnik, poduszki i inne artykuły dekoracyjne.

Trendy  w wnętrzach nowoczesnych

Styl nowoczesny charakteryzuje się prostotą, minimalizmem i niewielką ilością kolorów. Oto 5 trendów zachwycających nasze klientki, a którymi chciałabym się teraz podzielić:

1. V-ki – oryginalna firana. Idealnie się układa, zasłania tylko część okna na kształt „V”

2. Ażury – niekwestionowany hit od 2017 roku, starannie wycinane laserowo w naszym salonie. Zazwyczaj są ozdobnym zakończeniem paneli, uzupełnieniem zasłon lub stanowią samodzielną zazdrostkę.

3. Kryształki – wszywane jako ozdobny element na zakończeniu paneli lub stanowią panel na przemian z tkaniną. Uwielbiane w stylu glamour.

4. Geometryczna prostota – minimalizm tak w meblach, jak i dekoracjach okiennych. Najpopularniejsze są tkaniny z kolekcji tkanin Italissima Home by Eva Minge.

5. Zazdrostki – wracają do łask, szczególnie w kuchni i jadalni. W wykuszu spoiwem są krótkie lambrekiny i pasujące zasłonki.Na koniec prezentuję zdjęcia nadesłane przez klientki. W razie pytań i poszukiwań inspiracji zapraszam do kontaktu na info@firany-adamski.com

Masz nowoczesny dom z wykuszem? Wrzuć swoją aranżację w komentarzu ?

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim na Facebooku, a przyczynisz się do tego, że będziemy zamieszczać więcej inspiracji na naszym blogu!

Sprawdź również naszą ofertą na www.firany-adamski.com