Sprawdź jesienne nowości

Jakie firany do okna balkonowego?

Okno balkonowe aż do podłogi, a obok typowe okno? Zatem musi być firana z tej samej tkaniny. Jakie możliwości zastosowania mamy, aby można było swobodnie wyjść na balkon, bezpiecznie odsunąć firanę, a do tego dekoracja cieszyła oko domowników i przechodniów? 4 Wskazówki na praktyczne i ładne zagospodarowanie okna z wyjściem na balkon.

Okno typowe łączone z balkonowym to wbrew pozorom częste połączenie. Zarówno w domach tradycyjnych z długimi balkonami, przyozdobionymi wiszącymi kwiatami, jak i w nowoczesnych domach z wieloma małymi balkonikami, czy w mieszkaniach. Chcemy, aby taka dekoracja prezentowała się estetycznie pomimo ciągłego zasuwania i odsuwania firanki w porze letniej. Tak, aby się nie gniotła, nie rwała i wisiała zawsze schludnie. Możemy wyjść na balkon, ile razy chcemy w ciągu dnia, aby napić się kawy lub poczytać książkę. Polecamy 4 sposoby dekoracji okna balkonowego.

Panele firanowe- jak dobrać do okna balkonowego?

Panele z tkaniny firanowej, a szczególnie te z kolekcji modern+ są bardzo wdzięcznym materiałem do każdego rodzaju okna, a w szczególności do łączonego z wejściem na balkon. Mamy tutaj dużą dowolność, praktycznie co dusza zapragnie. Im prostsze przyozdobienia, tym lepiej – na dużej przestrzeni zbyt ozdobne firany mogą zakłócać harmonię pomieszczenia. W oknie typowym wieszamy wtedy dowolną ilość paneli. Zależnie od szerokości okna i samych paneli, dobieramy taką ilość, aby starczyło na całe okno. Mogą one być o różnej długości, stopniowane, z różnymi zakończeniami. W otworze balkonowym najlepsze będą dwa węższe panele z tej samej tkaniny, niż jeden szeroki na całe drzwi balkonowe. Mając dwa węższe można zawsze jeden panel zasunąć za drugi i swobodnie otworzyć drzwi balkonowe. Ramą dla całej dekoracji są zasłony po bokach – mogą być panelowe lub marszczone.

Firany marszczone na balkon- praktyczna klasyka

Klasyczne firany to odpowiedź dla Pań preferujących tradycyjne dekoracje okienne. Najlepiej sprawdza się firanka marszczona na przelotkach tj. kołach lub na taśmie. W obu przypadkach wystarczy lekko zasunąć firankę w bok i przejść przez drzwi. Firana w oknie typowym może być dowolnego fasonu, należy jednak zwrócić uwagę, aby tkanina nawiązywała do tej balkonowej. Możemy zatem wybrać panel, roletę, lambrekin lub zazdrostkę. I tę dekorację mogą wieńczyć zasłony, powiększając tym samym optycznie otwór okienny.

Rolety rzymskie-sposób na eleganckie zaciemnienie

Jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Przed decyzją, jakie rolety dobrać, polecamy przeczytać cały wpis poświęcony roletom rzymskim, ich wadom i zaletom oraz doborowi tkanin. W oknie balkonowym połączonym z typowym, najlepiej zastosować oryginalne mechanizmy rolet rzymskich z montażem do ram okiennych. Nie będzie wtedy żadnego problemu z otworzeniem okna balkonowego, bo firana będzie wisiała na oknie – zatem razem z oknem się otwierała i zamykała.

V-ka, czyli opcja firany balkonowej na lato

Firana typu „V” jest jedną z Waszych ulubionych. Nie trzeba z niej rezygnować przy oknie balkonowym, wręcz przeciwnie! W oknie typowym wieszamy jedna lub kilka „v-ek”, w zależności od szerokości okna. W oknie balkonowym natomiast, długą firanę typu „v”. Co z wyjściem na balkon? Szeroki panel zawsze możemy ściągnąć z karnisza w porze letniej, ponieważ częściej otwieramy drzwi. Nie musimy zostawiać okna bez firany, wystarczy zastąpić ją na przykład dekoracyjnymi kulami lub innymi zawieszkami.

Na koniec kilka aranżacji wykonanych przez nasz salon, na zdjęciach naszych klientek. Serdecznie dziękujemy za udostępnienie 🙂

Masz okno balkonowe w swoim domu/mieszkaniu? Wyślij zdjęcie w komentarzu, a my zaproponujemy aranżację.

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim na Facebooku, a przyczynisz się do tego, że będziemy zamieszczać więcej inspiracji na naszym blogu!