I Komunia Św. – dekoracja stołu

Czy organizujemy komunię w domu, czy w restauracji, chcemy, aby ten dzień był wyjątkowy. Spersonalizowana dekoracja sprawi, że z radością usiądziemy przy wspólnym stole. Propozycje dla chłopca i dziewczynki.

Moje dzieci przyjmowały I Komunię w latach dziewięćdziesiątych. Wtedy świętowaliśmy je w domu. Ponieważ piękne dekoracje były albo zbyt kosztowne, albo niedostępne, z wystrojem wnętrza poradziłam sobie sama. Pamiętam, że znalazłam na kartce pocztowej rysunek kielicha i odrysowałam go. Następnie stworzyłam kilka powiększonych wersji i w ten sposób białe kielichy zdobiły stół, drzwi oraz ściany.

Dzisiaj jest o wiele łatwiej znaleźć dekorację na takie uroczystości, lecz przy zamówieniach internetowych trzeba uważać na niskojakościowe produkty. Chcesz wykorzystać elegancką i oryginalną dekorację? Która nie zniszczy się pod wpływem rozlanych napojów? Mamy świetny pomysł, jak w prosty sposób udekorować stół na komunię – niezależnie od tego, czy świętujecie w domu czy w restauracji. A niektóre elementy możecie wykorzystać podczas letniego grilla lub… schować i wyciągnąć na bierzmowanie czy ślub 🙂

Stół komunijny – biały obrus to podstawa

Są trzy momenty w życiu człowieka, w której symbolicznie wybieramy biel. Jest to chrzest, I Komunia i ślub. Mimo iż podczas chrztu i ślubu coraz częściej odchodzi się od tej tradycji, to dzięki wprowadzeniu komunijnych alb, biel podczas takiej uroczystości to podstawa.

Już sam biały obrus jest elegancką dekoracją. Z każdej strony powinien zwisać min. 20 cm. Elementy roślinne takie jak zielone liście popularnego bukszpanu, czy rzadziej już spotykanego mirtu, albo białe kwiatuszki konwalii i gipsówki można w dowolny sposób umieścić na obrusie. (Uwaga! Jeśli zdecydujecie się udekorować stół liliami, to musicie pamiętać o intensywnym zapachu już nawet kilku kwiatów. W dużym kościele zapach się rozchodzi, a w domowych warunkach może przeszkadzać nagromadzonej większej liczbie osób. Będzie to niekomfortowe, szczególnie jeśli mamy wśród gości alergików).

Kielich, ryba, krzyż – symbole komunijne

Wykorzystaliśmy te trzy podstawowe motywy – kielich z winogronem (symbol I Komunii Świętej), rybę i krzyż (symbole chrześcijaństwa) do dekoracji stołu. Popularną opcją są etui na sztućce, lecz rybkę można również wykorzystać jako miejsce na słodki prezent dla gości (u nas rafaello), czy luźno położone elementy na stole. Przy każdym miejscu siedzącym położyłyśmy eleganckie podkładki pod talerze wykonane w tym samym kolorze. Pamiętajcie, że wszystkie te dekoracje wykonujemy laserowo w naszym salonie, zatem na podkładkach możemy umieścić dowolne imię np. komunikanta i przybyłych gości (spełnią funkcję winietek).

Coraz częstszą praktyką są uroczystości komunijne bez częstowania alkoholem. Symbolem tego mogą być (lecz nie muszą! Wino to także symbol komunijny 🙂 odwrócone lampki do wina, u nas wykorzystane jako świeczniki.

Nie tylko odświętny stół, czyli dekoracja drzwi i ścian

Jako dekorację drzwi stworzyłyśmy wieniec z tkanin na specjalnym metalowym stelażu. Nie jest to zakup na jedną okazję, ponieważ konstrukcja jest bardzo trwała, a rybki z zdjęcia można zamienić na dynie, kotwice, zające lub bożonarodzeniowe bombki i lampki (w zależności od sezonu i świąt).

Klasyczną ozdobą zarówno drzwi, jak i ścian oraz okien są nasze kultowe srebrne serca. Tym razem wiszące w towarzystwie naturalnych ozdób. Lecz można wykorzystać również dedykowany napis „I Komunia Święta” wykonany w kolorystyce całej komunijnej dekoracji. Niezależnie czy świętujecie komunię dziecka w domu, czy w restauracji – spersonalizuj dekorację tak, jak Ci się podoba.