W dniach 27.07-18.08 PRZERWA URLOPOWA. Zamówienia złożone do 17.07  gwarantują dostawę przed urlopem.

JAK DOBRAĆ FIRANKĘ NA WĄSKIE OKNO ?

Oprócz dużych okien tarasowych w każdym domu czy mieszkaniu znajduje się niepozorne wąskie okno- najczęściej w łazience, korytarzu czy kuchni.  Planując dekoracje okienne w różnych pomieszczeniach, często nie przywiązujemy do wąskiego okna należytej uwagi.

Firanka na wąskie okno jest jednak równie ważna dla ogólnego wystroju naszych wnętrz. Jakie firanki na wąskie okno zatem wybrać, by prezentowało się  elegancko i stylowo? Jakich błędów unikać ? Postaram się znaleźć odpowiedź na to pytanie w poniższym wpisie.

Sposób zawieszenia

Dekorowanie każdego rodzaju okna należy rozpocząć od wyboru systemu zawieszenia firan. Firankę do wąskiego okna można zawiesić na wiele sposobów:

  • Firanka zawieszana na karniszu– jest to świetne rozwiązanie w przypadku, gdy mamy przynajmniej 20 cm miejsca z każdej strony wąskiego okna. Zawieszając szerszy karnisz niż szerokość wnęki okiennej – powiększymy optycznie małe okno. W zależności od preferencji, karnisz możemy przymocować do ściany lub do sufitu. Jeśli z każdej strony okna wysuniemy karnisz o 35- 40 cm, to tym sposobem wygospodarujemy idealne miejsce na dekoracyjne zasłony, które powiększą pomieszczenie. Na karnisz możesz zawiesić dowolny rodzaj firany.
  • Firanka zawieszana na patyczku do zazdrostek – praktyczne rozwiązanie, gdy nie posiadamy wystarczającej ilości miejsca na karnisz. Na patyczku możesz zawiesić zazdrostki, panele czy firanki marszczone.
  • Firanka mocowana na taśmie z rzepem– wkurzasz się, gdy przylepce z patyczków do zazdrostek po czasie odpadają ? Przyklej taśmę rzep z klejem do ramy okiennej ! My wszyjemy drugą część taśmy z rzepem do firany i żadna „siła” jej już z tego miejsca nie ruszy !:) Pamiętaj, że zmywaczem do paznokci będziesz mogła po czasie zmyć resztki kleju z taśmy rzep.

Żelazne zasady

Nowoczesne firanki na małe okna powinny być raczej bliskie zasady- im mniej, tym lepiej. W kwestiach kolorystycznych najlepiej postawić na jasne barwy – one zawsze optycznie powiększają przestrzeń. Jeżeli jesteś zwolenniczką wzorów, wybieraj te delikatne i w drobne wzorki. Przy małych oknach jest to szczególnie ważne, by firana nie przysłaniała i tak już ograniczonego dostępu do światła dziennego. Możemy też pokusić się o podpięcie firany na bok, wówczas okno pozostanie w dużej części odsłonięte .

Jeśli wolisz proste formy, to zawieś w oknie panele lub rolety rzymskie, ale w pojedynczym „brycie”. Zawieszając w wąskim oknie dwa dzielone panele -pomniejszysz  optycznie jeszcze bardziej już tak wąskie okno.

Wąskie okno a różne pomieszczenia

Aranżację okienną należy dostosować do stylu i wystroju danego pomieszczenia. Inne bowiem wybierzemy firanki na małe okno w kuchni , przedpokoju czy korytarzu.

W łazience bardzo ważne jest poczucie intymności. Zatem sprawdzi się tutaj idealnie roleta rzymska z możliwością regulacji wysokości. Dzięki możliwości regulacji wysokości, sama decydujesz ile światła ma wpadać w danej chwili do pomieszczenia. Więcej o  jej zaletach przeczytacie tutaj.  Roletę możecie ją zamontować bezpośrednio do ramy okiennej lub na ścianie.

Jeżeli chcesz udekorować niewielkie okno w kuchni, warto wrócić do tematu zazdrostek. Dzięki nim ograniczysz wykorzystanie przestrzeni wokół okna, a taka dekoracja będzie nie tylko piękna, ale też bardzo praktyczna.  Wpis poświęcony w całości tym oryginalnym firaneczkom znajdziesz tutaj. Chociaż zazdrostki kojarzą się nam ciągle jeszcze z rustykalnym wystrojem, to zazdrostki ażurowe wycinane laserem wpiszą się bez trudu w nowoczesne wnętrza.

Lubisz styl glamour – zawieś w wąskim oknie pojedynczą firanę v-kę. Ta idealnie ozdobi okno każdej kuchni , łazienki czy przedpokoju.

Twoje wnętrza charakteryzują się prostotą i minimalizmem – zawieś w swoich wąskich oknach panele z kolekcji paneli modern+

firanki do wąskiego okna