W dniach 27.07-18.08 PRZERWA URLOPOWA. Zamówienia złożone do 17.07  gwarantują dostawę przed urlopem.

Jak dobrać karnisz? PORADNIK

Mała czarna, długa zwiewna lub krótka o grubym splocie? Każda firana i zasłona wygląda stylowo dzięki odpowiednio dobranemu karniszowi. Oprócz względów estetycznych powinniśmy brać pod uwagę również te praktyczne. W poradniku FIRANY ADAMSKI wyjaśnimy najistotniejsze kwestie.

Karnisz jest ozdobą dla tkanin, tak jak biżuteria dla sukni – może być subtelna, z delikatnymi kryształkami Swarovski Elements lub dominować w aranżacji masywnym wykonaniem. Jednak oprócz względów estetycznych dobry karnisz to podstawa. Jeśli lubimy wysokogatunkowe firany i zasłony, które mają się prezentować gustownie przez lata, powinniśmy je zawiesić na wysokojakościowym karniszu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze karnisza?

Jak dobrać odpowiedni kształt karnisza?

W zależności od stylu wnętrza i tkanin najczęstszym wyborem są karnisze w kształcie okrągłych rurek. W wnętrzach nowoczesnych coraz częściej spotykamy karnisze w formie prostych szyn (listew), które pięknie komponują się w minimalistycznym wnętrzu i nadają solidną podstawę całej dekoracji okiennej.

Jeśli dysponujemy nietypowym oknem lub umieszone jest ono w zaokrąglonym wykuszu możemy dobrać karnisz dopasowujący się do kształtu otworu okiennego.

Z czego wykonane są karnisze?

Podczas wyboru karnisza należy zwrócić uwagę z czego zostały one wykonane: stal nierdzewna i mosiądz są materiałami długoletnimi, natomiast te tylko proszkowane i stylizowane na stal zmieniają odcień pod wpływem lat i z czasem prezentują się nieestetycznie.

Czym może być przyozdobiony karnisz?

Porządny karnisz to inwestycja na lata, zatem należy się dokładnie zastanowić, jak ma on wyglądać. Mamy do wybory eleganckie srebrne karnisze w wersji matowej lub świecącej (chromowanej), w antycznym lub świecącym złocie, ale także w klasycznych kolorach – białym lub czarnym. Niezwykle wytwornie wyglądają końcówki karniszy przyozdobione kryształkami Swarovski Elements – prezentują się niczym biżuteria.

Dobór karnisza a sposób montażu

Rurkowe karnisze i nowoczesne szyny można zawiesić bezpośrednio do ściany około 15 cm nad otworem okiennym lub do sufitu. Do montażu sufitowego służą specjalne uchwyty (wsporniki). Ten drugi sposób montażu karnisza – do sufitu – stosujemy głownie, kiedy nie mamy zbyt dużo miejsca między górną krawędzią wnęki okiennej a sufitem. Tym sposobem wydłużymy optycznie okno, a tym samym wysokość całego pomieszczenia. Na polskim rynku dostępne są karnisze montowane do sufitu, lecz sprawiające wrażenia tych klasycznych – montowanych do ściany. W naszym salonie dostępne są takie karnisze firmy Zegar.

Jeśli decydujemy się na montaż karnisza do ściany nad wnęką okienną, zachęcamy do umieszczenia wsporników, jak na poniższych zdjęciach. Dzięki specjalnym rowkom umieszczonym w rurkach firana nie blokuje się podczas przesuwania. W takim karniszu żabki czy haczyki nie są tak widoczne.

Jeśli rurka lub szyna jest dłuższa niż 240 cm zaleca się montaż dodatkowego wspornika pośrodku całej długości karnisza. W ten sposób mamy pewność, że cała instalacja nie będzie uginała się pod wpływem ciężaru firany czy zasłony. Aby dekoracja dobrze się prezentowała, jak i była wytrzymała, zaleca się wybór rurek o średnicy od 19 mm do 25 mm.

Kiedy karnisze powinny mieć podwójne rurki?

Jest kilka przypadków, w których należy pamiętać o dwurzędowym karniszu. Nawet jeśli teraz nie planujemy poniższych aranżacji, to pamiętajmy o przyszłości – odpowiedni karnisz sprawi, że nie będziemy musiały się ograniczać przy kolejnym zakupie kompletu firan. Oto sytuacje, w których potrzebne są dwie rurki na karniszu:

– jeśli zamierzamy zawiesić firany wraz z zasłonami,

– jeśli planujemy zawiesić panele, a zdarza nam się je przesunąć, aby odsłonić okno,

– jeśli wieszamy komplet firan w oknie tarasowym, które często otwieramy,

– jeśli lubimy różnorodność w dekoracjach okiennych: na wiosnę lambrekin z zasłonami, a na zimę panele firanowe w towarzystwie zasłonek.

W większości przypadków planujemy wieszanie firan wraz z zasłonami lub też samych zasłon. Wtedy należy wybrać taki karnisz, który będzie wystawał od 30 cm do 40 cm poza wnękę okienną z każdej strony. Dokładna instrukcja jak zmierzyć okno znajduje się w naszym PORADNIKU.

W naszym sklepie stacjonarnym FIRANY ADAMSKI w Dobrodzieniu (woj. opolskie), można zaopatrzyć się w karnisze z polskiej firmy Zegar. W trakcie 30 lat działalności naszego salonu sprawdziłyśmy już wiele rozwiązań, a karnisze tej firmy są świetnie wykonane i wytrzymałe. Ich montaż również należy do przyjemnych, ponieważ w zestawie znajdują się wszystkie potrzebne elementy, a także śrubki do montażu. Pomoc w doborze karnisza udzielamy u nas na miejscu lub pod numerem telefonu 695 641 234