Jak dobrać zasłony do wnętrza?

Zasłony w towarzystwie firan, paneli, lambrekinu czy samodzielnie wiszące w odsłoniętym oknie – zawsze pojawiają się wątpliwości jak je wybrać, aby wzbogacały wnętrze, a nie działały na niekorzyść całej aranżacji. Jakimi wyznacznikami kierować się przy wyborze zasłon, podpowiadamy w poniższym wpisie.

Zasłony dopasowane do koloru ścian

Jest to opcja bardzo harmonijna, pasująca do moich ulubionych monochromatycznych wnętrza. Wybieramy stonowaną kolorystykę dopasowaną do koloru ścian, mebli oraz/lub podłóg. Wszystko ze sobą współgra, a wnętrze jawi się jak malowany obraz. Dzięki temu jest miło przytulnie i tak… domowo 🙂

– stosujemy beże, szarości, jasne brązy, ewentualnie przypruszone pastele,

– do wnętrz nowoczesnych, rustykalnych lub loftów w stylu industrialnym,

– idealne dla osób, które boją się ryzyka we wnętrzu, jak i szukają wyciszenia w domowych pieleszach,

– istnieje ryzyko, że jeśli mamy w domu taką aranżację zbyt długo, po czasie staje się ona przytłaczająca i nużąca.

Dla mnie taka wersja jest idealna na okres jesienny i zimowy – kiedy wieczory są długie, za oknem szaroburo i w domu chcemy po prostu odpocząć w wyciszającej atmosferze.

Zasłony stojące w kontraście do wnętrza

Jeśli ktoś lubi mocne wejścia lub ma reprezentatywne pomieszczenie, może zaszaleć. W przedpokoju, salonie, jadalni, biurze lub łazience dla gości. Na co zwracać uwagę, jeśli decydujemy się na kontrasty?

– żywe kolory dodadzą energii wnętrzu, jak i nam – domownikom i gościom 🙂

– wnętrze nabiera dynamizmu, dzieje się wiele wokół i motywuje nas do działania,

– należy pamiętać o naszej zasadzie „jeden kolor przewodni na stonowanym tle”, zatem aby uniknąć niezamierzonego kiczu (zamierzony to styl glamour), należy zdecydować się na jeden kolor, który w danym pomieszczeniu będzie dominował,

– od kolorystyki zależy również tzw. złudzenie optyczne – ciepłe kolory przybliżają, a pokój się pomniejsza vs. chłodne kolory oddalają, a pokój wydaje się większy niż jest faktycznie.

Bardzo lubię tę konfigurację. Na blogu możecie podejrzeć moją biało-czarną kuchnię z żółtymi dodatkami, przedpokój z fioletem lub wersję świąteczną naszego salonu.

Przy wyborze opcji aranżacji z zasłonami dopasowanymi do kolorystyki wnętrza vs. kontrastowe zasłony, wpływ ma również ilość naturalnego światła wpadającego do pomieszczenia (planowanie wschód-zachód w ergonomicznych domach nowoczesnych) oraz jakie wybraliśmy sztuczne oświetlenie – białe zimne lub żółte ciepłe itp.

Zasłony w pasy – do jakiego pomieszczenia?

Zasłony w poziome pasy, o regularnych odstępach z małym kontrastem kolorystycznym będą idealne do małego pokoiku.

Zasłony w pionowe pasy będą idealne, gdy mamy nisko położony sufit w pokoju i chcemy go optycznie wydłużyć.

Nie polecamy łączenia w jednym pomieszczeniu tkanin o różnych szerokościach pasów lub ich kolorach. Jeśli chcemy dodać kolejny wzór, niech to będą kwiaty. Jednak należy pamiętać o tym, aby tkaniny były dopasowane strukturą, kolorem i gramaturą.

Zasłony + ażury

Już nieraz wspominałam o ażurowym zawrocie głowy, szczególnie na naszej Opolszczyźnie. Zasłony z ażurowymi wstawkami powstały głównie do kolekcji Italissima Home by Eva Minge i do naszych kultowych v-ek z ażurowymi wstawkami. W tym przypadku łączymy stonowane kolory z jednym kontrastowym. Ażur spełnia tutaj dwie funkcje: dodaje zasłonie lekkości, ale również elegancji. Dlatego ta kombinacja jest tak popularna w stylu glamour.

Zasłony w ornamenty

Ornamenty znane są od czasów starożytnych i stały się klasyką we wnętrzach. Idealne do stylizowanych aranżacji, nie tylko glamour. Jak przygotować pomieszczenie, aby nie przesadzić z nagromadzeniem wzorów?

– ściany powinny być w spokojnym, jednolitym kolorze,

– zasłony w sypialni powinny być dopasowane do pościeli lub narzuty,

– w salonie, jadalni lub kuchni do skórzanych mebli tapicerowanych,

– uwaga! W niewielkim pomieszczeniu mogą przytłaczać, zatem należy uważać z wyborem tkaniny i ilością/ wielkością ornamentów,

– zasłony z ornamentami powinny być uszyte przez doświadczone krawcowe – aby były umiejętnie upięte.

Zasłony panelowe

O panelach firanowych, wyjątkowych panelach modern+ oraz panelach jako zasłonach, pisaliśmy osobne wpisy – są one dosyć obszerne i opisują zalety takiego rozwiązania, więc nie będę się o tym rozpisywać. Posumuję tylko najważniejsze kwestie dotyczące panelów spełniających funkcję zasłon:

– idealne do wnętrz minimalistycznych,

– perfekcyjnie prezentują się w oknach tarasowych,

– panele powinny być odpowiednio obciążone, aby nie falowały.