W dniach 27.07-18.08 PRZERWA URLOPOWA. Zamówienia złożone do 17.07  gwarantują dostawę przed urlopem.

KAKTUSY – naturalny minimalizm we wnętrzach

Natura też lubi nowoczesny design i geometryczne kształty. Żadna inna roślina na wpisuje się we wnętrza nowoczesne tak idealnie jak kaktusy i sukulenty. Coś dla osób lubiących zieleń we wnętrzach, lecz niemających czasu na ich pielęgnację.

Wieść ludowa niesie, że do kwiatów trzeba mieć rękę. 5 lat temu na swojej parapetówie dostałam dużo kwiatów doniczkowych, które cieszyły oko niestety tylko na chwilę. Mimo, że starałam się o nie dbać jak najlepiej, to z częścią z nich po jakimś czasie musiałam się pożegnać. Zostały jedynie…. kaktusy. Tak się w nich zakochałam, że systematycznie je dokupuję.

Pierwsze kaktusy umieściłam na klatce schodowej. To te, które przewrotnie nazywa się językami teściowej 🙂 Kaktusy te rosną w szybkim tempie, cieszą oko i nie wymagają częstej pielęgnacji. Chętnie podzielę się z Wami szczepkami. Czyż nie wkomponowały się efektywnie w naszą nowoczesną klatkę schodową?

Kaktusy – rośliny na każdą porę roku

Rodzina i znajomi tak już przyzwyczaili się do tego, że uwielbiam kaktusy, że często dostaję je w prezencie. Ostatnio goście z Niemiec podarowali mi miniaturowe sukulenty w oryginalnym metalowym koszyczku, które zostały wysadzone białymi kamyczkami. Taki rodzaj dekoracji sprawdzi się zarówno na stoliku tarasowym, jaki w domu. Takie tropical party na co dzień 🙂

I tę wielość zastosowania kaktusów lubię najbardziej! W końcu zbliżają się jesień, a po niej zima – miesiące, w których brakuje nam kwitnących kwiatów. Postanowiłam zakupić ogromną donicę, w której również posadziłam kaktusy. Dziś cieszą oko na tarasie, zaraz przy wejściu do salonu. Natomiast kiedy nadejdą mrozy, będą przyozdabiały wnętrze domu.

Trzeba jednak uważać, żeby kaktusy nie gniły i się nie zepsuły! Na co należy zwracać uwagę?

– kaktusów nie trzeba podlewać często, lecz w odpowiednim momencie: kiedy ziemia lekko przyschnie, nie będzie jednak całkiem wysuszona,

– można podlewać obficie, bo kolce magazynują wodę na czas suszy,

– nie da się nadrobić i podlewać na zapas wyschniętych kaktusów – rośliny zaczną gnić i się rozchodzić,

– należy pozwolić przejść kaktusom w stan spoczynku od października do lutego, ponieważ wtedy dociera do nich mniej świtała. Zatem jesienią i zimą większości kaktusów nie należy podlewać,

– kiedy rozpoczniemy okres grzewczy, należy oddalić kaktusy od grzejących kaloryferów – kaktusy stan spoczynku lepiej przechodzą w chłodniejszych miejscach,

– w miesiącach letnich najlepiej czują się na podwórku lub w oknach położonych od strony południowej lub południowo-zachodniej.

Jak widać, kaktusy to rozwiązanie dla osób, które lubią zieleń, lecz z powodu zbyt wielu obowiązków mają mało czasu na pielęgnację. Sukulenty i kaktusy to idealne rośliny doniczkowe do domu i na zewnątrz.

Aloes – dekoracja i lekarstwo

Zdrowa żywność, kosmetyki naturalne i korzystanie z właściwości leczniczych roślin jest nie tylko modą, ale również dobrą praktyką. Zatem do donic posadziłam również aloes. Nie sposób przejść obojętnie obok jego leczniczych i kosmetycznych właściwości. W naszym domu jest on głównie ładną ozdobą, lecz korzystamy również z jego dobrodziejstw. Posiada wiele witamin, mikroelementów i kwasów tłuszczowych. Sama natura!