W dniach 27.07-18.08 PRZERWA URLOPOWA. Zamówienia złożone do 17.07  gwarantują dostawę przed urlopem.

Kuchnia otwarta na salon w NOWOCZESNYM WNĘTRZU

Nowoczesny dom to często: kuchnia otwarta na salon, okna tarasowe i wykusz w jadalni – różne okna w jednej, otwartej przestrzeni. Jakie firany wybrać, aby dekoracja była spójna i cieszyła oko?

Niespełna dwa lata temu napisałam artykuł we współpracy z portalem extradom o firanach do domów nowoczesnych na przykładzie mojego domu. Ale nie każdy nowoczesny dom jest minimalistyczny, z podobnymi oknami. A średnio raz dziennie dostajemy maila z pytaniem, jak zaaranżować otwartą przestrzeń, w której są różne rodzaje okien. Najpopularniejsze projekty mają okna typu:

– tarasowe (z wyjściem na taras) lub balkonowe (z wejściem na balkon), lecz z różną częstotliwością użytkowania, zależną od pory roku i nawyków domowników (jeśli ktoś pali, wychodzi także w chłodniejszych miesiącach),

– wykusz – zazwyczaj w jadalni, znajduje się 3-5 okien obok siebie, tworząc łuk,

– okna narożne pod kątem prostym – częste zastosowanie w kuchni, nad blatem kuchennym lub umywalką,

– okno typu 140 cm x 140 cm – najczęściej jest to okno kuchenne, zabudowane meblami,

– okno 140 cm x 170 cm – najbliższe typowego okna, często w salonie.

Jak stworzyć spójną i harmonijną dekorację tak różnych okien? Jakie elementy wykorzystać, aby praktyczna dekoracja w kuchni nawiązywała do reprezentatywnych firan w salonie? Jak wybrać firany i zasłony pod nietypowe okna? Na te pytania postaram się dzisiaj odpowiedzieć.

V-ki = elegancja w praktycznym wydaniu

Firany w kształcie litery „V” są dla eleganckich i praktycznych Pań Domu – tak przyszytą na stałe firanę nie trzeba upinać, modelować itd., a wystarczy zawiesić i cieszyć się jej pięknem. Od kilku lat rozwijamy ten model z powodzeniem, dodając coraz to nowsze dekoracje. Z okazji nowego sezonu prezentujemy nową odsłonę v-ki – tym razem z tzw. krawatem! 🙂

Do okna tarasowego, jak i balkonowego idealne będą v-ki z przedłużeniem. W jaki sposób dobrać firany do okna balkonowego , pisałyśmy już. V-ki, jak i panele firanowe są chętnie wieszane w tego typu oknie. Do kompletu uszyłyśmy krótkie v-ki na wykusz. A co z zasłonami? Skomplikowanemu doborowi firan na wykusz poświęciłyśmy osobny wpis. W ten sposób powstaje nam spójna dekoracja, w której znajdują się v-ki z identycznym krawatem i ażurowym wykończeniem. Firany te można również zakończyć kokardami i eleganckimi kryształkami. Ważne, aby nasze v-ki były idealne dopasowane: istotna jest ich ilość w danym oknie, jak i szerokość i wysokość wykonania. Na wszystkie ważne pytania dotyczące v-ek odpowiadamy wyczerpująco w wpisie „V-ki w pytaniach i odpowiedziach”.

Typowe a nietypowe okno

W salonie oprócz okien tarasowych i balkonowych znajdują się okna tzw. typowe. Jeśli znajdują się one w bliskim sąsiedztwie z tymi drugimi, to należy odpowiednio dopasować zestawy firan. Mamy tutaj kilka rozwiązań do wyboru, np.:

– v-ki krótkie, nawiązujące bezpośrednio do tych długich w oknie tarasowym/balkonowym,

– panel lub panele marszczone, które mogą być przedzielone krawatem i zakończone ażurem – identyczne motywy, jak w sąsiadujących v-kach: ażur i rodzaj marszczenia,

Jeśli pod oknem znajduje się komplet wypoczynkowy, to zasłony nie są konieczne.

Kuchnia elegancka jak salon

Jeśli chcemy mieć identyczną dekorację okna, co w salonie, możemy umieścić w nim identyczne v-ki i marszczone panele. Możemy, lecz nie musimy. Więc co mamy do wyboru? A no równie eleganckie rozwiązania, podobnie jak w salonie:

– ażurowe zazdrostki, z identycznym motywem, co wykończenie v-ek i paneli firanowych. To idealne rozwiązanie do niewielkiego okna kuchennego lub jeśli nie możemy z jakiegoś powodu zawiesić karnisza,

– zestaw: krótka firanka + ażurowe krawaty lub narożne ażury – oczywiście z tym samym motywem.

Można wybrać także inne zestawy firanowe, ważne, aby były zachowane następujące zasady:

– ten sam typ oraz odcień tkaniny w każdym oknie,

– motyw przewodni w postaci ażurowych dodatków był identyczny w każdym oknie,

– należy przyjrzeć się w jaki sposób użytkujemy taras/balkon, tak aby firana była funkcjonalna podczas otwierania okna,

– idealnie, kiedy karnisze mają podwójne szyny/rurki, jeśli chcemy, aby w towarzystwie firan wisiały zasłony. Jak odpowiednio dobrać karnisz? O tym piszemy tutaj.