W dniach 27.07-18.08 PRZERWA URLOPOWA. Zamówienia złożone do 17.07  gwarantują dostawę przed urlopem.

Marszczenie firan na 5 sposobów – PORADNIK

Idealnie układająca się firana to marzenie każdej Pani Domu. Szczególnie w pomieszczeniach, gdzie tkaniny są często rozsuwane i zasuwane: w oknach balkonowych i tarasowych lub pokoju dziecięcym. Mamy na to sposób! Odpowiednie umarszczenie to tajemnica naszych ładnie układających się firan – i to zawsze.

Zarówno panele firanowe, jak i v-ki zdobyły okna naszych nowoczesnych domów. Jednak marszczone firany to ponadczasowa klasyka w każdym wnętrzu. Należy pamiętać, że marszczenie tkanin nie jest zarezerwowane tylko dla tradycyjnego wystroju wnętrz. W stylu nowoczesnym marszczy się gładkie tkaniny o naturalnej strukturze lub takie z błyszczącą nitką w stylu glamour. Natomiast w stylizowanych wnętrzach elegancko wyglądają marszczone tkaniny w kwieciste wzory.

Klasyczna biała firanka marszczona

W jaki sposób marszczyć firanki?

Sposobów na marszczenie firan jest wiele, ale tylko niektóre sprawiają, że firana i zasłona idealnie się układa. Standardowe marszczenie to proporcje minimum 1:2,5 – aby firanka na spodzie dobrze się układała i nie rozchodziła.

Przykład: jeśli okno jest szerokie na 2 m, to potrzebne jest minimum 5 m materiału (2 x 2,5).

Jeszcze lepszy efekt osiągniemy, jeśli użyjemy 6 m materiału (2 x 3).

firany marszczone
firana marszczona

5 sposobów marszczenia

Na taśmie: w zależności od wysokości firany, można je umarszczyć na różnych dekoracyjnych taśmach. Wtedy firana chwytana jest na żabki karnisza.

firana marszczona na taśmie

Na kontrafałdzie: nasze krawcowe ręcznie układają fałdy na tkaninie, wybierając na każdej fałdzie wzór, a następnie je przeszywają. Tak ułożone fałdy przymocowane są na stałe, dlatego nawet po praniu firana zawsze będzie dobrze leżała.

firanka marszczona na kontrafałdzie
firanka na kontrafałdzie

Na przelotkach: przelotki są same w sobie dodatkową dekoracją firan i zasłon. W tym przypadku firany mogą być przesuwane w dowolny sposób. Nadają się głównie na karnisz rurkowy.

firanka na przelotkach
Firana i zasłony na przelotkach

Na taśmie tzw. falowej „wave’: nowy, elegancki system marszczenia przystosowany do karniszy szynowych, idealny do nowoczesnych wnętrz. Podczas przesuwania firan fałdy pozostają w niezmienionym kształcie.  Nadają się zarówno do firan jak i do zasłon. Żabki są tutaj zbędne.

marszczenie na systemie „wave”-fala
biała firanka na taśmie wave
firanka we wzorki i zasłona na taśmie wave
firanka gipiurowa na taśmie „Wave”-fala
firanka i zasłony na taśmie Wave – kolekcja Santiago
kolekcja Santiago- firanka marszczona

Na szelkach: do firan wszywane są szelki z materiału. Nie przepadamy za tym sposobem marszczenia, ponieważ kojarzy nam się to z niskogatunkowymi firanami produkowanymi Chinach. Firany i zasłony nie układają się tak dobrze, jak przy innych sposobach umarszczenia.

Przy wyborze firan i zasłon, liczy się nie tylko dobrze zmierzone okno (tutaj instrukcja), wysokojakościowe tkaniny, ale również odpowiednie marszczenie i ręczna praca wyszkolonej krawcowej. Jeśli te trzy elementy są zachowane, dekoracja okienna będzie inwestycją na lata, która będzie cieszyła oko niezależnie od częstotliwości użytkowania.

Podobają Ci się nasze inspiracje? Zapraszamy na www.firany-adamski.com