W dniach 27.07-18.08 PRZERWA URLOPOWA. Zamówienia złożone do 17.07  gwarantują dostawę przed urlopem.

Miedź – luksusowe wnętrza rustykalne

Który kolor jest bardziej elegancji niż srebro, a cieplejszy niż złoto?  To miedź! Zawitała do naszych wnętrz, od stylu skandynawskiego poprzez nowoczesny, aż po retro. Dziś bierzemy na warsztat miedziane dekoracje we wnętrzu rustykalnym. Swoisty symbol luksusu i elegancji.

Miedziane rękodzieła znane były od najstarszych dziejów w formie naczyń czy biżuterii. Dziś wyroby miedziane są dobrem luksusowym: miedziane garnki są jednymi z najdroższych, lecz znawcy kuchni doceniają ich wartość. Biżuteria wykonana z tzw. różowego złota to nic innego jak miedziane ozdoby, które są równie drogie jak złoto. Ten odcień luksusu wcale nie chowa się w cieniu srebra i złota – zarówno w biżuterii jak i we wnętrzach. Jeśli szukamy czegoś innego, odważnego i modnego, miedź będzie idealnym wyborem.

Miedź na biało-czarnym tle

Dekoracja z odcieniami miedzi zawitała najpierw do wnętrz skandynawskich, a później do ulubionych wnętrz Moniki – nowoczesnego minimalizmu. Zarówno w jednym, jak i drugim stylu wnętrz, miedziane dodatki występują głównie z bielą, jak i czernią. W parze z kolorem białym miedź staje się delikatniejsza i bardziej subtelna, a jednocześnie przykuwa oko w monochromatycznym wnętrzu skandynawskim. Z czernią natomiast łączymy ją głównie w przestrzeniach nowoczesnych, gdzie miedziane dekoracje są bardziej podkreślone i wyraźnie przykuwają wzrok. Jednak trzeba przyznać, że miedź najpiękniej współgra z ciężkimi, rustykalnymi meblami, ciemnobrązową skórzaną tapicerką i kominkiem z piaskowca. Widzimy wtedy jej wszystkie odcienie pomarańczy, beżu i złota.

Rustykalne wnętrza

Wraca moda na tradycyjne, rustykalne wnętrza – od salonu po kuchnię. Niektórzy jeszcze nie zdarzyli zmienić swoich mebli w salonie na nowszy model, a znów wracają do nas ciężkie meble i duże słoje. Nierzadko dekoratorzy łączą kilka styli jednocześnie, gdzie ten klasyczny nadaje tonu całemu wnętrzu. Tak jest w przypadku wnętrz nowoczesnych, do których dodajemy:

– meble z forniru i o dużych słojach,

– minimalistyczne meble, podobne do tych z lat 60 lub czasów PRL, w rustykalnych kolorach i o dużych wzorach imitujących drewno,

– krzesła, komody, lustra, a nawet śląskie „byfyje” znane z kuchni naszych omów, odrestaurowane i odmalowane.

Miedziane dodatki nawiązują w tych wnętrzach do tych rustykalnych elementów. Jak je łączyć w dekoracjach? We wnętrzach rustykalnych również z bielą i czernią:

– białe tkaniny, np. obrus, bieżnik lub firana oddzielą ciężką powierzchnię mebla lub zasłony, od miedzianego wazonu, lampy czy wykończenia panelu firanowego,

– czarne lub ciemnobrązowe meble, dodatki lub kryształki (jako wykończenie firan) sprawiają, że miedź staje się ciężką i elegancką dekoracją wnętrza.

Jeśli ktoś lubi eleganckie, luksusowe wnętrza, z chociażby nutką tradycji, to miedziane dekoracje, zasłony i firany z pewnością spełnią swoją funkcję.