Jak myć okna sprawnie i bez smug

JAK MYĆ OKNA SPRAWNIE I BEZ SMUG 

Czyste i lśniące okna są ozdobą każdego domu oraz wizytówką każdej perfekcyjnej pani domu. Z pewnością każda z nas ma już swoje sprawdzone sposoby na szybkie i dokładnie mycie okien. Dzisiaj ja przedstawiam kilka sposobów, aby w tym przedświątecznym ferworze czynność tak przebiegła bezproblemowo.

Mycie ram okiennych

Zanim zabierzesz się za mycie okien, najpierw dokładnie odkurz ramy okienne. Resztki brudu ze szczelin usuwa się najlepiej za pomocą małego pędzelka.

Ramy z PCV łatwo ulegają zarysowaniom, dlatego najlepiej myć je miękką gąbką i delikatnymi środkami, np. wodą z płynem do mycia szyb.

Ramy drewniane najlepiej myć ciepłą wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Nie można stosować produktów zawierających amoniak, zniszczą one drewno lub lakier.

  • Trik z cebulą

Jeżeli szyby są bardzo zatłuszczone, pracę ułatwi  trik z cebulą. Przetrzyj nią szyby, a po kilku minutach wytrzyj do słucha papierowym ręcznikiem. Po tym zabiegu mycie będzie wymagało od Ciebie znacznie mniej wysiłki.

Możesz również użyć ręczników papierowych lub starych, nylonowych rajstop – nylon doskonale usuwa wszelkie smugi.

  • Płyn do mycia szyb + woda

Najpopularniejszym sposobem na lśniące okna bez smug jest wykorzystanie płynu do mycia szyb i opcjonalnie: papierowych ręczników, ściereczki bądź gumowej ściągaczki do szyb. Dokładne wytarcie okna powinno wystarczyć. Jednak ostateczny efekt zależy od jakości płynu, nie wszystkie czyszczą szkło tak samo dobrze i warto o tym pamiętać.

Zamiast kupować płyn do szyb, można skorzystać z obecnego w każdym domu płynu do naczyń. Niewielką jego ilość należy rozpuścić w misce z ciepłą wodą i wytrzeć okna na mokro, a następnie na sucho. To właśnie dzięki dokładnemu wycieraniu na sucho, na oknach nie zostają smugi.

  • Mikrofibra +woda

Sposób eko dla tych, którzy nie lubią korzystać z chemii domowej – ściereczka z mikrofibry i miseczka z wodą. Mikrofibra dzięki swojej unikalnej budowie radzi sobie bez detergentów z najbardziej opornym brudem i tłuszczem, jaki czasem pojawia się na szybach. Podobnie jak w przypadku mycia płynem do naczyń, tak i tu obowiązują dwa etapy – mycie na mokro i wycieranie do sucha.

  • Cytryna +woda

Ekologicznym sposobem na lśniące okna jest też roztwór soku z cytryny i wody – do około 3 litrów wody należy dolać 4 łyżki soku z cytryny .Tak umyte okna nie tylko będą lśniły, nadadzą także wnętrzu przyjemnego – świeżego zapachu.

  • Ocet+woda

1 część octu na 4 części wody to kolejny ekologiczny sposób na czyste okna. Wbrew powszechnym obawom ocet nie sprawi, że w mieszkaniu będzie unosił się trudny do wytrzymania zapach. Ocet szybko wietrzeje i jego zapach już po kilkunastu minutach przestanie być odczuwalny. Po ocet warto sięgnąć, jeśli okna nie były długo myte.

  • Płyn do spryskiwaczy + woda

Właściciele samochodów na pewno mają na stanie płyn do spryskiwaczy. Można go użyć także do mycia okien. Płyny do spryskiwaczy świetnie radzą sobie z wielkomiejskim pyłem, kurzem, a także śladami spotkań z owadami. Równie dobrze zmywają brud i kurz z domowych okien. Ich niekwestionowaną zaletą jest nadanie oknom właściwości szyb samochodowych – kurz osiada wolniej, a woda spływa, nie zatrzymując się na szybach.

  • Denaturat+woda

Dobre rezultaty daje także ciepła woda z dodatkiem denaturatu (3 łyżki denaturatu na 1 litr wody). Do wody warto także dodać kilka kropel gliceryny lub płynu zmiękczającego do prania, dzięki temu na szybach zostanie delikatna (niewidoczna) powłoczka, zapobiegająca osiadaniu się kurzu. Unikniesz także powstawania smug po deszczu. Ponadto dodatek denaturatu zapobiega zamarzaniu wody podczas mycia w mroźną pogodę.

Mam nadzieje, że moje porady sprawią, że będziesz zadowolona z efektu swojej pracy, czyli czystych szyb bez smug, na tyle których nowe lub świeżo wyprane firanki będą się doskonale prezentować.