Towarzyszą nam podczas uroczystości rodzinnych, świąt Bożego Narodzenia i innych ważnych wydarzeń . Są podstawowym elementem aranżacji stołu. Stanowią doskonały prezent na urodziny. Kiedyś każda panna wychodząca za mąż dostawała je w tzw. „posagu”. Mowa oczywiście o obrusach. Postanowiłam im poświęcić cały poniższy wpis , przekazując rady i wskazówki, którymi należy się kierować podczas wyboru tego produktu.
TKANINY NA OBRUSY
Tkaniny obrusowe są materiałami, które charakteryzują się odpowiednimi cechami. Powinny być pokryte apreturą plamoodporną, dzięki której są odporne na kontakt z cieczami, są trwałe, mocne i nie wymagające krochmalenia.
Sposób konserwacji:
prać w temp. 40°C
prasować w temp. do 150°C
nie chlorować
nie suszyć w suszarce bębnowej.
Jeśli nie chcemy dużo czasu spędzić przy żelazku, należy unikać obrusów lnianych. Najlepsze są bawełniane z dodatkiem poliestru.
W zależności od naszych upodobań obrus może zostać uszyty z jednokolorowych tkanin lub tkanin we wzory. Na obrusie jednokolorowym ładnie się będą prezentować dodatkowe dekoracje w formie świeczników i wazonów. Jeśli obrus i zastawa stołowa są w białym lub kremowym kolorze, można do kontrastu położyć pod talerze podkładki w kontrastowym kolorze lub jeden długi bieżnik na całej długości stołu. Obrus we wzory nie wymaga konkretnych dodatkowych dekoracji. Jest bardzo praktyczny podczas przyjęć na świeżym powietrzu .
JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNI ROZMIAR OBRUSU?
Warto pamiętać, że nawet najpiękniejszy obrus nie podkreśli w pełni wystroju danego wnętrza, jeśli nie będzie on dodatkowo dobrze dopasowany do danego stołu pod względem rozmiaru.
Od czego zaczynamy ?
Przede wszystkim od zmierzenia naszego stołu i pobrania miary w zależności, czy obrus potrzebujemy na stół złożony, czy też będzie to obrus odświętny na stół rozłożony (trzeba uwzględnić dodatkową wstawkę/wstawki).
Jak liczymy rozmiar obrusu?
Najczęściej przyjmuje się, że obrus powinien zwisać z każdej strony po ok. 20 cm. Jest to wielkość, przy której tkanina obrusowa ładnie opada ze stołu, a jednocześnie nie jest za długa i nie przysparza problemów siedzącym gościom przy stole.
Przykład:
Jeśli mamy stół o szerokości 90 cm i długości 150 cm, potrzebujemy obrus o szerokości 130 cm (90+20+20 cm) i długości 190 cm (150 +20+20 ) cm.
Poniżej przedstawiam gotowe tabele rozmiarów do stołów prostokątnych i okrągłych. Mam nadzieję, że okażą się Wam pomocne.
Jaki obrus dobrać na stół o nieregularnym kształcie ?
Nasza ekipa niezastąpionych krawcowych potrafi uszyć obrus na każdy typ stołu. Wystarczy, że przyniesiecie do naszego sklepu stacjonarnego lub przyślecie pocztą narysowany szablon Waszego blatu. My na podstawie szablonu odwzorujemy kształt stołu na obrusie !
W przypadku obrusów kwadratowych i prostokątnych brzegi są obszywane z 4 -5 cm mankietem. Wokół obrusu tworzy się „rama” , która stanowi ciekawe wykończenie obrusu. Wszyte w szpic narożniki dodają obrusowi elegancji.
W przypadku obrusów okrągłych lub o nieregularnym kształcie brzegi są obszywane odpowiednią lamówką.
OBRUS KORONKOWY
Obrus koronkowy charakteryzuje się klasycznym ponadczasowym pięknem. Jest idealny do wnętrz stylizowanych. Wykonany jest w całości misterną koronką, którą cechuje lekkość i oryginalne wzornictwo. Ma ogromną zaletę ! Nie trzeba go prasować ! Zatem gdy w drzwiach pojawią się niespodziewani goście- obrus koronkowy „biegnie” z pomocą !
PODKŁAD OCHRONNY POD OBRUS
Na koniec mam dla Was hit ! Podkład ochronny pod obrus, który ma naprawdę wiele zalet ! Raz zakupiony posłuży wiele lat jako ochrona blatu również pod inne obrusy, które posiadacie. Mata ochronna redukuje odgłosy stawianych naczyń. Chroni blat stołu w sytuacji uderzenia szklankami. Dzięki właściwościom nieprzemakania, podkład zapobiega wchłanianiu rozlanych płynów. Chroni również przed działaniem wysokiej temperatury. Zapobiega przesuwaniu się tkaniny po blacie stołu, dzięki czemu tkanina obrusowa nie jest „pofalowania”, ładniej prezentuje się na stole, a naczynie trudniej ściągnąć ze stołu. Podłożenie podkładu pod obrus w jasnej kolorystyce powoduje, iż kolor jest bardziej nasycony (biały obrus położony na ciemnym blacie zmienia swój kolor, „blaknie”). Mata ochronna nie wymaga obszywania, dzięki czemu łatwo go samego przystosować do rozmiaru oraz kształtu stołu. Zamawia się ją pod dokładny rozmiar blatu stołu, tak aby przykrywał jego całą powierzchnię bez żadnego zwisu. Grubość podkładu to ok. 2 cm. Można prać go w pralce w temperaturze 30 stopni.