W dniach 27.07-18.08 PRZERWA URLOPOWA. Zamówienia złożone do 17.07  gwarantują dostawę przed urlopem.

PORADNIK Jak zmierzyć okno? Jak prać firany?

Firany i zasłony dobrze wyglądają, jeśli są odpowiednio dopasowane do okna. Tkaniny długo nam służą, jeżeli prawidłowo je pielęgnujemy i przechowujemy. Piękne okno na lata? Tak!

Jak zmierzyć okno?

FIRANY/PANELE/V-KI

Krok 1.

Jeśli nie chcemy zawieszać zasłon: mierzymy szerokość karnisza, bez końcówek dekoracyjnych.

Jeśli chcemy wieszać zasłony: mierzymy szerokość karnisza, bez końcówek dekoracyjnych. Następnie odliczamy szerokość zasłony/łączną szerokość kilku zasłon.

Krok 2.

Mierzymy całkowitą szerokość wnęki tj. od murka do murka.

Krok 3.

Mierzymy wysokość od karnisza (ew. końcówki żabek) do parapetu. Uwaga: PANELE/V-KI powinny kończyć się min. 20 cm nad parapetem.

ZASŁONY

Krótkie: Mierzymy wysokość od karnisza (ew. końcówki żabek) do parapetu. Uwaga: zasłony krótkie powinny być o 10 cm dłuższe, niż wysokość do parapetu.

Długie: Mierzymy wysokość od karnisza (ew. końcówki żabek) do podłogi lub do listwy przypodłogowej. Uwaga: jeśli listwa nie jest wyższa niż 3-4 cm

Jak prać firany i zasłony?

Zalecana temperatura to 30°C. Piorąc w pralce automatycznej należy nastawić specjalny program do rzeczy delikatnych. Uwaga! Nigdy nie wolno wirować lub suszyć firanek w pralko-suszarce.

Jak prasować firany i zasłony?

Jeśli tkaniny wymagają prasowania, należy postępować jak opisuję poniżej.

Moc żelazka należy dostosować do tkaniny. Tkaniny naturalne będą wymagały większej temperatury, jednak mogą pod wpływem ciepła się skurczyć. Szczególnie uważać należy przy tkaninach mieszanych, gdzie mamy do czynienia z pielęgnacją różnych włókien, np. w formie pasów. Zbyt wysoka temperatura może spowodować skurczenie jednych włókien, pozostawiając drugie nietknięte, co pofałduje nam firanę. Jeśli nie jesteś pewna na jaką temperaturę nastawić żelazko, na wszelki wypadek ustaw je na mniejszą. Nie należy używać pary. Należy użyć ochraniaczy na stopę żelazka.

Jak przechowywać firany i zasłony?

Tkaniny muszą zostać zwinięte w kostkę i być przechowywane w temperaturze pokojowej. Należy umieścić je w specjalnym pokrowcu lub kartonie. Powinny być schowane tak, aby chronić je przed wilgocią, kurzem i nasłonecznieniem. Niektóre tkaniny lepiej wiesza się na wilgotno, zatem można je odświeżyć, nastawiając program płukania w pralce automatycznej. Uwaga! Nigdy nie wolno wirować lub suszyć firanek w pralko-suszarce.

Jak zamontować karnisz?

Mamy dwie możliwości:

  1. Montaż karnisza ok. 10-15 cm od górnego skraju wnęki okiennej

lub

  1. Montaż karnisza dokładnie w połowie odległości między górnym skrajem wnęki okiennej a sufitem.

Karnisz powinien wychodzić ok. 15-20 cm po obu bokach otworu okiennego.

Na co należy zwrócić uwagę przy montażu karnisza? Na specyfikę wnętrza i wybór dekoracji. Tj. jeśli mamy nisko umieszczone okno, montujemy karnisz wyżej. Gdy okno jest bardzo wąskie, po bokach otworu okiennego zostawiamy co najmniej 30 cm.

 

Jak powiększyć wizualnie okno?

Poszerzenie wąskiego okna: wybierz tkaninę w poziome pasy. Np. firany, rolety lub zasłony.

Optyczne powiększenie całego okna: powieś zasłony po bokach tak, aby okno było całkowicie odsłonięte.

Wydłużenie okna: powieś dłuższe firany. Przy okazji dodadzą pomieszczeniu atmosferę dostojności.

Wizualne poszerzenie okna: zepnij firany po bokach za pomocą podwiązań lub chwostów.

 

Masz ciekawe porady dotyczące doboru dekoracji okiennej? Napisz o tym w komentarzu.

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim na Facebooku!