W dniach 27.07-18.08 PRZERWA URLOPOWA. Zamówienia złożone do 17.07  gwarantują dostawę przed urlopem.

Sposoby na plamy na obrusie

SPOSOBY NA PLAMY NA OBRUSIE

Elegancko zastawiony stół z pięknym odświętnym obrusem, świece, pyszne jedzenie, miła atmosfera, udane przyjęcie, a na koniec … trudne do usunięcia plamy. To scenariusz znany chyba każdej pani domu. Jak poradzić sobie z usuwaniem plam z obrusu? Wiele z nich da się usunąć podczas prania z użyciem odpowiednich środków odplamiających. Co jednak, jeśli „pamiątka” nie chce zniknąć ? Mam dla Ciebie kilka wskazówek jak poradzić sobie z trudnymi plamami i uratować swoje obrusy.

Takie plamy, z którymi nie radzi sobie standardowe pranie w dobrym proszku czy innym detergencie, potrzebują specjalnego potraktowania. Poznaj moje, sprawdzone, domowe sposoby na trudne plamy na obrusie.

Plama z wina

Rozlane na obrus czerwone wino to dość nieprzyjemny widok. Najmocniejszą bronią w walce z taką plamą jest sól. Zatem kiedy dojdzie do takiego zabrudzenia najlepiej od razu zasypać plamę grubą warstwą soli. Delikatnie wetrzyj ją w plamę i powtarzaj tę czynność aż do momentu, kiedy sól przestanie przybierać koloru wina. Następnie upierz obrus w zimnej wodzie, po czym możesz dodatkowo uprać obrus w standardowym praniu w pralce. Jeśli jednak nie masz możliwości szybkiej reakcji na powstałą plamę i zabierasz się za jej usunięcie dopiero po dłuższym czasie od jej powstania, pomocny okaże się alkohol. Natrzyj plamę alkoholem i zostaw do namoczenia na noc w maślance. Po takim zabiegu i wypraniu w pralce plama z wina zniknie z Twojego obrusu.

Plama z barszczu

Plama na obrusie z czerwonego barszczu to podobny przypadek do plamy z wina, toteż i w tym wypadku sprawdzi się sól, mąka ziemniaczana i sok z cytryny lub alkohol i maślanka. Jeżeli plama nie jest zbyt intensywna, może poradzić z nią sobie nawet sama cytryna. Wystarczy przekroić ją na pół, skropić plamę sokiem i pocierać miąższem zabrudzone miejsce. Innym sposobem jest też zalanie plamy gorącym mlekiem i wypranie obrusu w gorącej wodzie. Tu radzę jednak szczególnie uważać przy delikatnych tkaninach. Wówczas polecam namoczenie obrusu w roztworze wody z solą.

Plama z kawy

Plama z kawy to chyba jedna z najczęstszych plam na naszych obrusach. W moim domu, domu wielbicieli kawy, to właściwie wróg numer jeden dla moich obrusów, bieżników i serwet. Zaschnięte plamy z kawy są niestety dość trudne do usunięcia, więc reaguj tak szybko, jak tylko to możliwe. W przypadku świeżych plam ja najczęściej sięgam po ocet. Gąbką, namoczoną w roztworze wody z octem – w proporcji 1 łyżeczka octu na 1 litr wody – pocieram plamę aż do jej zniknięcia. Później piorę zabrudzoną tkaninę w pralce, dodając do prania odrobinę odplamiacza. Jeżeli plama z kawy zdążyła już zaschnąć, pomocna okaże się mikstura z octu, wody i proszku do prania. Przygotowaną mieszankę, o konsystencji pasty, nanieś na plamę (najlepiej po obu stronach tkaniny) i pozostaw na kilka minut. Następnie delikatnie pocieraj plamę i spłucz obficie zimną wodą. Możesz powtarzać tę czynność do momentu, aż plama nie zniknie.

Plama z herbaty

Plama z herbaty na obrusie jest chyba równie częsta jak plama z kawy, jednak zdecydowanie mniej kłopotliwa i łatwiejsza do usunięcia. W przypadku plam z herbaty  powinna wystarczyć ciepła woda i soda oczyszczona. Najpierw polej plamę gorącą, ale nie wrzącą wodą i posyp obficie sodą. Po chwili, przy pomocy wilgotnej ściereczki spróbuj zetrzeć plamę i włóż zabrudzony obrus do pralki. W walce z plamami z herbaty sprawdzi się także mieszanka zwykłej wody z wodą utlenioną.

Plama z długopisu

Plama z długopisu może zostać pokonana przy użyciu mleka. Ubrudzoną tkaninę namocz w ciepłym mleku, następnie przepierz ją w ciepłej wodzie z mydłem i włóż do pralki, nastawiając standardowe pranie z detergentem. Pomocny w walce z plamami z atramentu jest też sok z cytryny, którym za pomocą gąbki lub zwilżonej szmatki wywabisz zabrudzenie. Możesz przed standardowym praniem, spróbować delikatnie namoczyć nim plamę, pozostawić na kilka minut i zetrzeć.

Plama z wosku

W pierwszej kolejności wypierz tkaninę, a jeżeli wosk zasechł, pod żadnym pozorem nie staraj się go zdrapać na siłę, ponieważ możesz go w ten sposób jeszcze mocniej wetrzeć w włókna.

Kiedy materiał będzie już suchy, trzeba go wyprasować. Na deskę do prasowania połóż papierowy ręcznik, na nim obrus i ponownie papierowy ręcznik. Nagrzej mocno żelazko i delikatnie prasuj miejsce, gdzie jest plama. Pod wpływem gorąca wosk wpije się w ręcznik, a Twój obrus będzie jak nowy.

Jak usunąć wosk z obrusu podczas prania? Bez problemu możesz sprać plamę po wosku w temperaturze 60°C i wyższej. Jeśli materiał musi być prany w niskiej temperaturze, trzeba sięgnąć po inne sposoby.

Poplamiony obrus możesz także włożyć do zamrażarki, a kiedy wosk stwardnieje, połam go i delikatnie oderwij od materiału, podważając np. łyżeczką lub wykałaczką. Jeżeli nie masz miejsca w zamrażalce, na plamę przyłóż kostkę lodu. Możesz również sporządzić pastę z krochmalu, skrobi kukurydzianej lub talku z dodatkiem płynu do czyszczenia. Mieszankę wetrzyj w obrus, pozostaw do wyschnięcia i delikatnie usuń resztki. Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć wosk z obrusu z tkanin syntetycznych – również mam na to sposób! Użyj szarego mydła, a jeżeli plama pochodzi z kolorowej świecy, zastosuj ocet spirytusowy.

W przypadku stosowania domowych sposobów wywabiania plam na obrusach czy bieżnikach musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim specyfikę tkanin, z których są wykonane. Aby uchronić kolor i fakturę tkaniny przed zniszczeniem, przed każdym zastosowaniem domowej metody na trudne plamy na obrusie, przetestuj jej działanie na niewielkim, mało widocznym kawałku materiału. Wszystkie sposoby na plamy muszą być przecież nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne.