W dniach 27.07-18.08 PRZERWA URLOPOWA. Zamówienia złożone do 17.07  gwarantują dostawę przed urlopem.

Świąteczne zwyczaje załogi Firany Adamski

Co rodzina to inne tradycje wigilijne i świąteczne. Każdy ma swój sposób na udane Święta Bożego Narodzenia. Jedni skupiają się na pięknym udekorowaniu domu inni nad wyśmienitym menu świątecznym. Dla innych znowu najważniejsza jest ciepła, rodzinna atmosfera. Dzisiaj podzielimy się świątecznymi ciekawostkami i zwyczajami naszej załogi Firany Adamski.

Jak wiecie nasza pracownia i sklep firmowy znajdują się w Dobrodzieniu. Znajdujemy się na granicy województwa śląskiego i opolskiego. Śląsk to takie miejsce, w którym nic nie jest takie samo – co wioska to inna odsłona gwary, co rodzina to inne tradycje wigilijne.

Kiedy świętujemy?

Na Śląsku to Dzieciątko przynosi prezenty pod choinkę – nie Mikołaj (ten przychodzi 6.12.), ani Gwiazdor czy Dziadek Mróz- tylko jubilat całego zamieszania – Dzieciątko Jezus (z niem. Christkind).

Jakie potrawy wigilijne najczęściej spotykane są na śląskim stole?

Oprócz tradycyjnej zupy rybnej, czy grochówek, najbardziej regionalną potrawą jest tzw. siemieniotka. Nazwa ta pochodzi od głównego składnika, tj. nasion siemion konopi siewnej. Składnik jest teraz bardzo modny w nurcie zdrowego odżywiania (można znaleźć same ziarna, mąkę z konopi a nawet olej). Pomocna szczególnie przy stanach zapalnych, ale uwaga – jak każdą konopię , można przedawkować.

Jako drugi gang serwowana jest ryba – standardowo karp w panierce , wraz z ziemniakami (gdzieniegdzie kluski) oraz kapustą zasmażaną lub kapustą z grzybami.

A na deser? Makówki lub moczka! Podstawowy składnik makówki to mak, chałka, mleko, masło i bakalie – na bogato.  Moczka konsystencją i kolorem przypomina pudding. Głównym jej składnikiem jest piernik, a dodatkiem migdały, rodzynki i duża ilość wody. Na koniec nie może zabraknąć również kompotu z suszonych owoców.

Świąteczne zwyczaje Moniki i Usi

Dekorowanie naszych domów rozpoczynamy już w listopadzie, ponieważ pierwsza połowa grudnia to bardzo pracowity czas w naszej firmie. Z końcem listopada pieczemy nasze legendarne pierniki z przepisu omy Eli. Parę dni przed Bożym Narodzeniem zamykamy zakład i zaczynamy świąteczne przygotowania. Co roku na naszej świątecznej liście był także wypad na Weihnachtsmarkt do Drezna. Jednak w tym roku koronawirus pokrzyżował te plany. Zamiast tego pozostaje nam domowe grzane wino z pomarańczą i świąteczny film.  Wigilię zawsze spędzamy razem. U nas daje się pod obrus portfel z rybnymi łuskami, co ma zapewnić dostatek pieniędzy w nadchodzącym roku. Po uroczystej kolacji wigilijnej, wspólnie śpiewamy kolędy i czekamy aż Dzieciątko zostawi prezenty pod choinką. Naszą rodzinną, śląską tradycję szczegółowo poznasz w oddzielnym wpisie.

Świąteczne zwyczaje Sary

Naszą krawcową Sarę pewnie już poznałyście. Niejednokrotnie jej kreatywnymi pomysłami dzieliłyśmy się z Wami na blogu. To właśnie z jej polecenia poznałyśmy cynamonowe, drożdżowe bułeczki. Sara uwielbia również DIY. Co roku w okresie świątecznym  tworzy własnoręcznie piękne dekoracje. W tym roku są to bombki okruszone drobinkami kryształków. W świetle migoczących lampek wyglądają jak okruszone lodem. Każda z bombek jest inna, niepowtarzalna. Ciekawe czym nas zaskoczy w przyszłym roku?

Świąteczne zwyczaje Natalii

Natalia przyjechała do nas z Ukrainy. Ukraińskie święta są przepełnione wieloma tradycjami i rytuałami i tylko w części pokrywają się z naszymi. Ciekawostką jest, że w jej stronach Mikołaj z prezentami nie przychodzi 6 grudnia a dopiero 19 grudnia. W obu krajach na wigilijnym stole powinno pojawić się 12 potraw. Potrawy są bardzo podobne. Na deser Natalia zawsze przygotowuje jednak kutie. Dodaje do niej maki, rodzynki, miód, orzechy. Ciekawostką jest też dzień 04.12, kiedy to mężczyzna musi w tym dniu wejść do domu pierwszy. Tym sposobem zapewnia szczęście rodzinie na cały rok.

Świąteczne zwyczaje Joanny

Na świątecznej liście Joanny co roku pojawia się wyjazd na świąteczny Jarmark do Wrocławia. Co roku z tego jarmarku przywozi kubek w kształcie buta , w którym podawany jest grzaniec. Płaci się za trunek, a także daje kaucję 15 zł za „bucika”. Jeśli po wypiciu się go zwróci, wówczas pieniądze są oddawane. Jej kolekcja sięga roku 2010 więc jest już całkiem spora. Ciekawostką jest , że kubki w ostatnich latach zrobiły się na tyle popularne,  że w poprzednim roku skończyły się już w połowie grudnia. Niestety w tym roku jarmark z wiadomych przyczyn nie odbędzie się, ale kubek będzie można kupić online.

Świąteczne zwyczaje Karoliny

W rodzinnym domu Karoliny w świąteczny wigilijny poranek jej tata kropi całe gospodarstwo wodą święconą i odmawiana jest wspólna modlitwa. W ten sposób chroni gospodarstwo i zapewnia dostatek i szczęście na cały nadchodzący rok. Drugim praktykowanym zwyczajem jest tzw ,, zalanie robaka’’ żeby nie gryzł przez cały rok. Polega to na przepijaniu w ciągu dnia po pół kieliszka wódki (albo przynajmniej zrobieniu po jednym łyczku) z każdym z domowników.

Świąteczne zwyczaje Kornelii

W domu Kornelii oprócz 12 potraw na wigilii tradycją są…gry planszowe. Po zakończonej kolacji, wspólna zabawa to naprawdę ciepłe i przyjemnie spędzone chwile w gronie najbliższych.

Świąteczne zwyczaje Eweliny

W domu Eweliny bardzo ważna jest choinka. Musi być okazała, pachnąca i koniecznie żywa. Związany jest z nią cały rodzinny rytuał: wspólne wybieranie naturalnego drzewka, ręczne przygotowywane, papierowe ozdoby przez dzieci, na końcu wspólne ubieranie drzewka.

A jak u Was wyglądają Święta? Jakie zwyczaje panują u Was?

Wszystkim czytelnikom bloga, jak i naszym Stałym Klientom życzymy radosnego świętowania!