Jak ująć jednym słowem wspomnienie gorącego lata i zapowiedź nadchodzącej złotej jesieni jednocześnie? Odpowiedzią jest słowo „terakota”. W poniższym wpisie pokażę Wam, dlaczego warto zdecydować się na ten kolor aranżując swoje cztery kąty.
Zacznijmy od historii. Nazwa terakota pochodzi z języka włoskiego i tłumaczona jest jako „terra motta- ziemia wypalona”. Określeniem tym nazywano oczyszczoną glinę, którą następnie wypalano. Proces ten znany już w IV w. p.n.e, pozwalał na produkcje naczyń, figurek, a w późniejszym czasie dachówek. Terakota cyklicznie powracała do łask przez wieki i tak w latach 20 i 30 XX wieku chętnie wykorzystywano ją w architekturze miejskiej Włoch czy Francji. Kolejny come back tego koloru przypada na lata 70. oraz 80. i związany jest ze stylistyką retro, w której chętnie wykorzystywano tapicerki meblowe oraz tekstylia w odcieniach terakoty.
Powrót do natury
Skąd ponowna popularność terakoty? Z powrotu do natury! Moda, żywność, transport — w wielu obszarach życia zwracamy się w kierunku tego, co dobre dla naszej planety. Ten trend nie omija także aranżacji wnętrz.
Terakota należy do palety kolorów ziemi. Tak naprawdę łączy w sobie wiele odcieni (od głębokiej pomarańczy, poprzez ceglaną czerwień, czekoladowy brąz a nawet róż). Tym samym tworzą wyjątkowo stylowy, naturalny i ciepły klimat. Według architektów i branżowej literatury kolor ten zostanie z nami we wnętrzach na dłużej. Jej wielkim atutem jest to, że przepięknie komponuje się z nieomal wszystkimi, rozbielonymi kolorami, a także z mocną czernią, szarością, brązem.
Terakota na jesień
Wraz z początkiem jesieni coraz więcej czasu spędzamy w swoich domach. Przytulność i ciepło to elementy, na których zależy nam szczególnie o tej porze roku, kiedy pogoda lubi płatać figle, a opał jest coraz droższy….
Jeśli chcemy zatem zmienić coś w swoich mieszkaniach i domach, warto wziąć pod uwagę niemal nieograniczone możliwości, jakie oferuje kolor terakota.
Zasłony w kolorze terakoty
Posiadasz ściany lub wypoczynek w jednolitym jasnym kolorze? Postaw na zasłony w kolorze terakoty. Równiutko umarszczona tkanina w szersze pasy stanowić będzie idealną dekorację okna. W połączeniu z jednokolorowymi firanami v-kami dopasuje się zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych. Pamiętaj, że Firany Adamski uszyją dla Ciebie zasłony na dowolny wymiar i dowolny sposób marszczenia. O sposobach marszczenia firan i zasłon przeczytać możesz w odrębnym wpisie na blogu.
Nieco inaczej będą się prezentować zasłony welwetowe w kolorze terakoty wpadającej w brudny róż. Ten typ zasłon nasze Klientki sklepu stacjonarnego zamawiają najczęściej do sypialni lub do wnętrz w stylu glamour. Zasłony te są świetnym kompanem złotych dodatków. Takie zestawienie nada z pewnością wyrazistego charakteru i nuty pikanterii. Oprócz tego do jednolitych zasłon dopasują się idealnie panele w bardziej wyraziste wzory na tkaninie czy z ażurowymi zakończeniami.
Chcesz wprowadzić w swoim wnętrzu jeszcze więcej ciepła, ale i świeżości?
Postaw na zasłony, poduszki, bieżniki czy obrus, które wykonane są z wzorzystej tkaniny w motywy kwiatowe. Ta tkanina zawiera w sobie odcieni bieli, ecru, butelkowej zieleni, beżu i oczywiście terakoty. Wszystkie kolory natury na jednym materiale – efekt WOW gwarantowany. Nie wierzysz? Sprawdź nasze jesienne aranżacje w poprzednim wpisie, a potem zaproś odcienie terakoty do swojego wnętrza.