W dniach 27.07-18.08 PRZERWA URLOPOWA. Zamówienia złożone do 17.07  gwarantują dostawę przed urlopem.

Tkaniny firanowe – rodzaje

Zamawiając firany przez Internet nie wiemy czego się spodziewać. Warto zatem znać nazwy, faktury i kolory dostępnych tkanin, aby móc realnie ocenić, czy wybrana firana będzie spełniała nasze oczekiwania. W poniższym wpisie prezentujemy dostępne materiały w naszym salonie.

Zawsze podkreślamy, że nie sprzedajemy gotowych produktów, ale każdy zestaw firan szyjemy na indywidualne zamówienie. Właśnie dlatego macie możliwość wyboru: wysokości, szerokości, koloru oraz rodzaju tkanin. Osobom, które nie zajmują się krawiectwem na co dzień trudno odnaleźć się w tym nazewnictwie. Która tkanina będzie się dobrze układać? Która nadaje się na panele, a która na v-ki? Chętnie doradzamy (lub odradzamy) w sprawie tkanin, jeśli wiemy, że na wybranym modelu firan się nie sprawdzą. Chcemy w poniższym wpisie podsumować nasze spostrzeżenia, aby zakupy internetowe były zawsze udane.

WOAL – to łatwo układająca się, lejąca tkanina. Jeśli ją odpowiednio gęsto umarszczymy, to nie przepuści zbyt dużo światła dziennego. Idealnie się układa, dlatego z niej szyjemy głównie Wasze ukochane v-ki. Najpopularniejsze kolory to odcienie bieli i écru. Można zamówić gładki materiał lub z delikatnym haftem.

Woal należy prać tak jak większość naszych tkanin, jednak wersja kreszowana jest na tyle delikatna, że może naciągnąć się po nieodpowiednim praniu.

MARKIZETA – ulubienica naszych zabieganych Pań Domu, ponieważ nie trzeba jej prasować. W dużym zbliżeniu przypomina drobniutką siateczkę, zatem przepuszcza więcej światła dziennego niż woal. Ta tkanina jest częstym wyborem w stylowych wnętrzach – wygląda gustownie i jest łatwa w pielęgnacji.

ORGANZA – zwana również organtyną. To bardzo cieniutki materiał, jest przejrzysty i lekko połyskujący. Ładnie prezentuje się na panelach firanowych, które mają być transparentne. Dostępne są gładkie lub z umieszczonym nadrukiem np. ornamentami. Nie zalecamy jej natomiast przy firanach marszczonych. Uwaga! Należy zapoznać się z zasadami pielęgnacji , ponieważ można je łatwo spalić żelazkiem przy nieodpowiednim prasowaniu.

ŻAKARD – jest to splot nici poliestrowych, jeśli przyjrzymy się mu z bliska to zauważymy drobniutką siateczkę. Jest to firana naszych babć. Mimo iż nie trzeba jej prasować, jest rzadziej wybierana niż woal czy organtyna, ponieważ bardziej zbiera kurz. Trzeba ją częściej prać, szczególnie zimą, kiedy ogrzewamy pomieszczenia.

SABLE – jeśli chcemy w pomieszczeniu uzyskać naturalne kolory i faktury, to jest to odpowiedni wybór. Tkanina jest matowa, bardzo leciutka i wykonana z wielu, gęsto ułożonych nitek. Pięknie się układa, zatem może być marszczona i po prostu swobodnie zwisać w oknie. Pod tę kategorię umieszczamy również tkaninę typu „deszczyk”. Nabłyszczona tkanina sable (tzw. doner) będzie idealna do wnętrz glamour.

SIATKI – materiał grubo tkany, lecz z otworami. Jest to najczęstszy wybór do rustykalnych wnętrz. Zazwyczaj nie musi być gęsto marszczony, tak jak inne tkaniny. Dobrze wygląda w towarzystwie naturalnych materiałów i kolorów. Nie wymaga prasowania.