W dniach 27.07-18.08 PRZERWA URLOPOWA. Zamówienia złożone do 17.07  gwarantują dostawę przed urlopem.

Tkaniny zasłonowe – rodzaje

Wybór rodzaju tkaniny zasłonowej zależy od kilku czynników: funkcji, jaką zasłona ma spełniać, doboru firany oraz stylu wnętrza. Tym razem bierzemy pod lupę materiały, z których szyjemy zasłony.

Cykl artykułów na blogu PORADNIK FIRANY ADAMSKI tworzymy po to, aby ułatwić i usprawnić Wam zakupy przez Internet. Znajdziecie w nim np. porady Jak zmierzyć okno? Jak prać firany? Rodzaje tkanin firanowych oraz Jak dobrać zasłony do wnętrza? Jak upinać zasłony? W tym ostatnim wpisie pokazujemy, jak łapać, usztywniać i modelować zasłony. Dzisiaj przybliżymy Wam tkaniny, z których szyjemy zasłony i do czego można je również wykorzystać, tak aby materiał pojawiał się w kilku miejscach aranżacji wnętrza.

1. TAFTA – ta tkanina zmienną jest, podobnie jak kobieta J zmienia ona kolor w zależności od kąta padania światła. Połysk nadaje jej elegancji, a sama faktura jest sztywna. Dlatego dostojnie prezentuje się w salonie, sypialni czy nowoczesnej kuchni. Jednak co piękne, to i wymagające, tzn. trzeba ją prasować.

2. SATYNA – jeśli chcemy więcej połysku a mniej sztywnej tkaniny niż tafta, to satyna będzie odpowiednim wyborem. Jest ona również bardziej podatna na ułożenie: fałd, upinanie i modelowanie za pomocą taśmy z ołowiu. Trzeba jednak pamiętać, że jej lewa strona jest matowa – inaczej prezentuje się we wnętrzu domu, inaczej na zewnątrz.

3. BAWEŁNA – tkanina, która ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Jest to materiał naturalny, często używany w naszej kolekcji dziecięcej Adamski for Kids. Posiada odpowiednie certyfikaty: Bezpieczny dla Dziecka i Oeko-Tex Standard 100. Miękka i przyjemna w dotyku. Można znaleźć ją w wielu wersjach kolorystycznych, z różnymi nadrukami. Niestety ma tendencję do kurzenia się. Jednak odpowiednia pielęgnacja przekuje tę wadę w zaletę 🙂 Kurczliwość tej tkaniny jest od 2-5% (czyli o tyle procent zasłona po praniu może się skurczyć).

4. POLIESTER – wbrew pozorom wygląda jak naturalna tkanina np. bawełna, jednak ma lepsze właściwości: nie kurczy się, jest wygodny w użytkowaniu i efektownie przysłania okno. A teraz najlepsze – jest to tkanina, która ma wiele wzorów i kolorów do zaoferowania!

5. BLACKOUT – jeśli chcemy mocno zaciemnić pomieszczenie, to jest to odpowiedni wybór. Idealna szczególnie w okresie letnim dzięki izolacji termicznej i akustycznej. Jeśli nie chcemy mieć rolet zewnętrznych lub wynajmujemy pomieszczenie. Sprawdzi się szczególnie w sypialni, pokoju dziecka i – podczas długich zimowych wieczorów – w salonie. Z tej tkaniny można również uszyć zaciemniające rolety rzymskie (tutaj więcej informacji o roletach). Jest ona trudnopalna, a jej lewa strona przypomina gumę.

6. VELVET – nie bez powodu znany slogan reklamowy brzmi „Miękki jak aksamit” 🙂 Ta niezwykle przyjemna w dotyku, mięciutka i pluszowa tkanina jest często wykorzystywana w kocykach i pościelach dla niemowląt. My tworzymy z niej urokliwe zasłony. Powierzchnia jest aksamitnie gładka. Wizualnie ociepli nam salon czy sypialnię. W pastelowych kolorach rozweseli dziecięce przestrzenie. Uwaga! Tkanina jest delikatna w pielęgnacji: należy ją prać w niskiej temperaturze 20 lub 30 stopni Celsjusza, a prasować na lewej stronie.

Bieżniki i zasłony szyjemy z wszystkich tkanin poliestrowych, zatem wybierając te materiały, możemy stworzyć spójną aranżację całego pomieszczenia. Praktycznie wszystkie tkaniny, oprócz aksamitnego velvetu, mogą być jednokolorowe z wyhaftowanymi lub nadrukowanymi motywami pasków, kwiatów, figur geometrycznych itd. Dzięki naszej nowej hafciarce możemy wykonać dla Was indywidualny haft na praktycznie każdej tkaninie zasłonowej! W razie pytań zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.