Z terminem „do świąt” wysyłamy produkty z kategorii PROMOCJE, DEKORACJE CERAMICZNE, POSZEWKI , BIEŻNIKI, OBRUSY, PODKŁADKI.

Ostatnia wysyłka 17.12.2024

Jak upinać zasłony? PORADNIK

Wraz z nadchodzącą jesienią wyciągamy z szaf zimowe zasłony. Lekkie i zwiewne firany zmieniamy na takie z cięższymi i eleganckimi wykończeniami. Idealnie, kiedy zasłony wykonane są z tego samego materiału. Boki stanowią swoistą ramę całego wystroju okna. Jak zatem upiąć zasłony, aby podkreśliły efekt całej dekoracji?

Rodzaj upięcia zależy od wyboru tkaniny firanowej. Czy mamy do czynienia z całorocznym materiałem, czy zmieniamy wystrój okna wraz z nadejściem chłodniejszych dni? Jeśli na zasłonie znajduje się wyrazisty wzór, lepiej upiąć ją jednokolorową tasiemką z materiału lub chwostem. Jeśli tkanina jest gładka i delikatna, możemy chwycić ją bardziej dekoracyjnym zdobieniem. Nowoczesna pani domu wykorzystuje także triki, dzięki którym zasłona idealnie się układa. Oto kilka z możliwości upięcia zasłony.

Dekoracyjne koła – moda na biżuteryjne zdobienia w dekoracji okna stała się już klasyką. V-ki wykańczamy czarnymi lub przezroczystymi kryształkami, panele ażurami, a zasłony… upinamy dekoracyjnymi spinkami. Jeśli zawiesimy je na tkaninie, zasłona będzie wyglądała niczym eleganckie upięcie włosów. Pięknie prezentują się na tkaninach w stylu glamour.

Chwosty, sznury – ciężkie tkaniny tworzą klimat stylowych, rustykalnych wnętrz, gdzie podkreślają ich elegancję. Wnętrza skandynawskie natomiast, stworzone w duchu hygge, lubią ciężkie tkaniny, dzięki którym w pomieszczeniu eksponowane jest domowe ciepło. Oba style łączą luźno zwisające tkaniny, upięte chwostami lub sznurami.

Uszyte paski z materiału – najprostsza i najbardziej klasyczna metoda upięcia zasłon. Wystarczy wybrać jeden kolor z kilku dostępnych na tkaninie firanowej i uszyć z niej pasek. Może być tak długi, aby objąć zasłonę i jeszcze zahaczyć na haczyku w ścianie. Może też być krótki i obejmować zasłonę przechodząc przez wszyte kółeczka na obu jej końcach. Jeśli mamy jednokolorową zasłonę, można wybrać gruby pasek w wyrazisty wzór. Takie upięcie pasuje do każdego typu wnętrza.


Magnesy – oto pierwszy z trików sprytnej pani domu. Jeśli nie chcemy wiercić dziury w ścianie, ponieważ szkoda nam nieoszlifowanych gładzi lub w kolejnym sezonie nie mamy zamiaru wieszać zasłon, wybieramy ozdobny sznur, zakończony na obu końcach magnesem. Obejmując nim zasłonę, łączymy magnesy na końcu jej tkaniny, a w środku modelujemy dowolnie fałdy. Zasłona będzie wisiała swobodnie, lecz równo. Z pewnością znajdziemy wiązanie na magnes odpowiednie do każdego wnętrza i do każdego rodzaju tkanin zasłonowych.

Ołów w taśmie (wąż) – problem idealnie układającej się firany rozwiązałyśmy równym zszyciem fałd. A jak sprawić, aby fałdy również na spodzie zasłony zwisały równo? Odpowiedzią jest tasiemka z ołowiu! Wkładamy ją na sam spód zasłony. Efekt? Zasłona jest prosta i odpowiednio obciążona. Możemy dowolnie modelować jej fałdy, adekwatnie układając tasiemkę.

Listwy aluminiowe – odpowiednie obciążenie paneli firanowych to kluczowa kwestia, aby idealnie wisiały. Zatem zarówno krótkie panele, które wieszamy na środku okna, jak i długie do samej ziemi, które spełniają funkcję firan, obciążamy aluminiową listwą. Wtedy panel się nie odgina i równo wisi.

W oknach, gdzie nie wieszamy firan, a zasłony są ich jedyna ozdobą, upięcie ma duże znaczenie. Zależnie od sezonu, pory roku lub świąt możemy zmieniać rodzaj upięcia. Jeśli w towarzystwie zasłon wiszą firany, dobrze wiedzieć jak te umarszczyć, aby cała kompozycja była zgrana. O tym napiszemy już niebawem na naszym blogu.