W dniach 27.07-18.08 PRZERWA URLOPOWA. Tylko produkty z kategorii PROMOCJE możemy wysłać PRZED urlopem.

V-KI W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

V-ki królują w Waszych domach już od kilku lat. Na równi zamawiane przez klientki sklepu internetowego, jak i salonu firmowego. Oto najczęściej zadawana pytania i nasze odpowiedzi.

Nasze firanki v-ki zawisły w Waszych domach w różnych formach, kształtach i kolorach. Większość pytań naszych klientów powtarza się co do firan w kształcie literki „V”. Postanowiłyśmy je wszystkie zebrać i na nie odpowiedzieć. Zatem zanim zamówisz u nas v-ki – sprawdź poniższe wskazówki!

1. Jak prawidłowo zmierzyć okno, aby wybrać odpowiednie wymiary v-ek?

Szerokość

Kiedy karnisz wystaje od 10 cm do 15 cm za wnękę okienną z każdej strony, należy zmierzyć długość karnisza i na tę szerokość powinna być firana v-ka.

Przykład: jeśli karnisz ma 100 cm we wnęce okiennej oraz wystaje z każdej strony 10 cm (razem 20 cm), v-ka powinna mieć szerokość 120 cm.

Kiedy karnisz wystaje 16 cm do 50 cm za wnękę okienną z każdej strony, to należy zmierzyć szerokość wnęki okiennej i dodać 20 cm z każdej strony (nie więcej!). Wtedy na tę szerokość powinna być uszyta v-ka.

Na pozostałą część karnisza należy zawiesić zasłony dekoracyjne. 

Przykład: jeśli wnęka ma 100 cm dodajemy do tej liczby 20 cm, zatem v-ka powinna mieć szerokość 120 cm.

Wysokość

Od

Jeśli karnisz jest na żabki: należy zmierzyć od końca żabki.

Jeśli jest inny rodzaj karnisza: należy zmierzyć od karnisza do parapetu.

Następnie należy odjąć ok. od 15 cm do 20 cm. Powód? Aby dekoracyjne wykończenia v-ki prezentowały się efektowanie w świetle okna.

Przykład

Jeśli okno od karnisza/końca żabki do parapety mierzy 150 cm, odejmujemy 20 cm i zamawiamy v-ki na wysokość 130 cm.

2. Jakie wymiary powinna mieć v-ka, aby zachować swój kształt i odpowiednie proporcje?

Minimalna szerokość v-ki powinna wynosić: 90 cm

Maksymalna szerokość v-ki powinna wynosić: 150-160 cm

Przy szerokości -> zlecana wysokość

90-110 cm -> 90-120 cm

111-130 cm -> 100-140 cm

131-150 cm -> 115-160 cm

151-160 cm -> 130-170 cm

3. Na jaką szerokość należy zamówić v-ki, jeśli karnisz ma długość od 155 cm do 180 cm?

W takim oknie jedna v-ka nie wystarczy. Należy zamówić dwie v-ki o szerokości od 95 cm do 110 cm. Następnie powiesić je tak, aby nachodziły na siebie. Uwaga! Na specjalne życzenie, możemy na stałe zszyć v-ki na całą szerokość karnisza.

długi karnisz
Firana v-ka 374

4. Jaką szerokość należy wybrać przy długości karnisza powyżej 180 cm?

Naszym klientkom zalecamy, aby v-ki nachodziły na siebie – nawet minimalnie. W takim przypadku pomiędzy firanami nie będzie pustego miejsca, a cała dekoracja będzie wyglądać efektowniej. Aby było łatwiej dostosować wymiary v-ek, przygotowaliśmy poniższe zestawienie:

5. Na co należy zwrócić uwagę, jeśli chcemy, aby v-ki nachodziły na siebie?

Aby v-ki nachodziły na siebie na jednym karniszu, należy wziąć pod uwagę dwie możliwości:

 • firanka powinna wisieć na żabkach,
 • lub na karniszu dwurzędowym/dwururkowym, dzięki tunelowi.

6. Jak zawiesić v-ki w przypadku, kiedy nie chcemy, aby v-ki na siebie nachodziły lub nie ma takiej możliwości?

Zdarza się, że nie chcemy, aby firany na siebie nachodziły lub też nie ma takiej możliwości na karniszu. Aby jednak przestrzeń między v-kami nie pozostała pusta, proponujemy zawiesić dekoracyjną zawieszkę lub też tzw. krawat ażurowy.

7. W jaki sposób można zawiesić v-kę? Czy rodzaj karnisza ma znaczenie?

Szyjemy v-ki praktycznie na każdy karnisz. Aby wisiały stabilnie podszywamy je szerszą taśmą. Można je także nasunąć na rurkę w przypadku takiego rodzaju karnisza.

Tylko w sklepie stacjonarnym: oferujemy listwę na rzepie. To rozwiązane jest bardzo wygodne, na każdy karnisz i za dodatkową opłatą.

MINOLTA DIGITAL CAMERA
MINOLTA DIGITAL CAMERA

8. Czy v-ki są dodatkowo obciążone?

Tak. Dodatkowa listwa usztywniająca znajduje się nad dekoracyjnym wykończeniem v-ki.

9. Z jakich tkanin wykonane są v-ki?

V-ki są szyte z dwóch rodzajów tkanin: z woalu (w kolorze białym lub écru) lub markizety (droższa tkanina).

Jaka jest różnica między tymi tkaninami? Woal jest najpopularniejszą tkaniną, z której szyjemy v-ki. Jednak za dodatkową opłatą można wybrać lekko nabłyszczoną markizetę. Jest ona niewymagająca w utrzymaniu, nie trzeba jej prasować. Natomiast wykończenie v-ek to grubsze, dodatkowo usztywnione, niebarwiące tkaniny.

10. W jaki sposób mogą być wykończone v-ki?

Jest wiele możliwości wykończenia v-ek (mile widziane własne pomysły lub inspiracje), lecz 3 sprawdzają nam się najbardziej:

 • na prosto, z dowolnego materiału, który odpowiednio usztywniamy. Listę tkanin znajdziesz w naszym wpisie o tkaninach zasłonowych;
 • doszywane zwisające kryształki (różne kolory i kształty do wyboru);
 • ażurami – są one doszywane lub mocowane na rzepie. Druga opcja daje możliwość wypięcia lub zmiany wykończenia. Jak tworzymy ażury w naszym salonie, przeczytasz w osobnym wpisie.

 

11. Czy v-ki należy prać w pralni chemicznej?

NIE! Naszych firan nie należy prać chemicznie. Można prać je w pralce, w maksymalnej temperaturze 30 stopni °C, z opcją bardzo delikatnego wirownia. Najlepiej w programie pranie ręczne/delikatne. Dla większego bezpieczeństwa można firany włożyć do specjalnych worków ochronnych na pranie. Po takim praniu v-ki są w niezmienionym stanie tj. fałdy w v-kach są ręcznie układane pod odpowiednim skosem i przyszywane na stałe.

Specjalnie dla naszych klientów przygotowaliśmy PORADNIK FIRANY ADAMSKI Jak prać firany?

12. Czy v-ki lepiej prezentują się z zasłonami czy bez?  

Oczywiście to kwestia indywidualnego gustu, lecz mamy kilka wskazówek:

 • w salonie lub sypialni, jeśli karnisz wystaje poza wnękę okienną min. 20 cm, zasłony dają lepszy efekt całej dekoracji. W ten sposób ramy okienne będą przysłonięte, więc okno będzie się dostojniej prezentowało, a całe pomieszczenie będzie wydawało się bardziej przytulne. Tutaj przeczytasz Jak dobrać zasłony?;
 • w kuchni, jeśli okno znajduje się między meblami wiszącymi lub nad blatem kuchennym/zlewem/stołem, to lepiej zrezygnować z zasłon. Jeśli chodzi o kwestie estetyczne (ilość wpadającego światła z zewnątrz), jak i praktyczne (zasłony nie będą zachodziły na sąsiadujące meble), v-ki będą idealne do kuchni, lecz bez zasłon.

13. Czy v-ki nadają się do pokoju dziecięcego?

TAK! Poza roletą jest to najczęściej wybierany rodzaj firany. Stworzyliśmy całą kolekcję firan i mebli dla dzieci ADAMSKI FOR KIDS, gdzie dostępny jest duży wybór v-ek. Z tej samej tkaniny możemy uszyć również dodatki, poduszki, koce itd. Więcej informacji Jak wybrać firany do pokoju dziecka? przeczytasz w osobnym wpisie.

14. Jakie firany wybrać do okien balkonowych lub tarasowych?

Aby firany się dobrze prezentowały w oknie, w którym wnęka okienna jest aż do podłogi, polecamy dwa rodzaje firan:

 • długa firana marszczona np. na przelotkach , na taśmie lub na tzw.kontrafałdzie
 • v-ka balkonowa z przedłużeniem (szerokość v-ki należy dobrać, jak w pytaniach 2-4).

15. Czy v-ki w oknie balkonowym/tarasowym to praktyczne rozwiązanie?

Jeśli chodzi o wyjście na balkon/taras, ta opcja nie jest bardzo uciążliwa, ale jeśli często wychodzimy (np. kilka razy dziennie na papierosa, wypić kawę lub mamy gości), lepiej zdecydować się na firanę typowo marszczoną. Aby dekoracja była spójna, możemy uszyć ją z tej samej tkaniny co v-ki w sąsiadującym oknie.

16. Jeśli mamy nowoczesny dom, z kuchnią otwartą na salon, jakie firany będą odpowiednie w oknie kuchennym zamiast v-ek?

W domach nowoczesnych, gdzie więcej pomieszczeń jest otwartych, pięknie prezentują się dekoracje, które chociaż częściowo nawiązują do dekoracji okiennej w salonie. Mamy tutaj dwie propozycje do okna kuchennego (poza v-ką):

 • panele z takim samym wykończeniem, jak wykończenie v-ek,
 • zazdrostki ażurowe – tworzymy je na kształt tego samego ażuru, jaki zastosujemy jako wykończenie v-ek. Ażury wycinamy laserowo w naszym salonie – o kunszcie tego wykończenia przeczytasz w osobnym wpisie.

17. Już trochę znudziły mi się klasyczne v-ki z marszczonymi fałdami? Jakie rozwiązanie będzie dla mnie ciekawsze?

Nasza nowość to proste v-ki i koronkowe. Przygotowaliśmy na ten temat cały artykuł, przeczytaj Proste v-ki – sposób na wnętrze w stylu glamour.

18. Do jakiego rodzaju wnętrz pasują v-ki?

V-ki pasują zazwyczaj do każdego rodzaju i stylu pomieszczenia, jednak kluczową kwestią jest to, aby dobrać odpowiedni kolor oraz rodzaj wykończenia.

Styl glamour: w takim wnętrzu będą idealnie pasowały v-ki z kryształami, cekinami, ozdobami w srebrnym kolorze.

Styl rustykalny: odcienie złota, brązu, beżu oraz ażury.

Styl nowoczesny: tutaj najlepiej prezentują się kontrasty, głównie czerń i biel oraz geometryczne formy ażurów.

19. Czy v-ki nadają się do okien w wykuszu?

Tak! V-ki (obok paneli firanowych) najlepiej wyglądają w oknach do wykuszu, mamy stworzone gotowe zestawy na wykusz do pomieszczeń w różnym stylu. Stworzyliśmy cały artykuł z wskazówkami Jak dobrać firany na wykusz?

Powyżej prezentujemy najczęściej zadawane pytania przy każdym zamówieniu v-ek. Mamy nadzieję, że te informacje pomogą w planowaniu dekoracji okiennych. Jeśli masz pytania lub chciałabyś, abyśmy zaproponowali Ci projekt firan do Twojego pomieszczenia napisz na info@firany-adamski.com

Jeśli nasuwają Ci się jakieś dodatkowe pytania do v-ek – napisz w komentarzu!