W dniach 27.07-18.08 PRZERWA URLOPOWA. Zamówienia złożone do 17.07  gwarantują dostawę przed urlopem.

WELWET, WELUR, AKSAMIT-POZNAJ BLIŻEJ MODNE TKANINY

WELWET, WELUR, AKSAMIT- POZNAJ BLIŻEJ MODNE TKANINY

Tkaniny te opanowały całkowicie branżę dekoracji wnętrz. Można ją spotkać na meblach, zasłonach, poszewkach czy bieżnikach. Pięknie prezentuje się we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, nowoczesnym oraz glamour. Są niezwykle eleganckie i bardzo modna. Ocieplą wnętrze i dodają wyrazistego charakteru. Poznajcie pluszowe tkaniny.

Cechą wspólną welwetu, weluru i aksamitu jest to, że wszystkie należą do materiałów z tzw. okrywą runową.

Wszystkie też stanowią odmianę pluszu. Natomiast różnice między welurem, welwetem i aksamitem sprowadzają się do:

  • sposobu uzyskania puszystej okrywy,
  • jej długości,
  • rodzaju użytych włókien,
  • grubości materiału,
  • jego elastyczności.

Producenci często zamiennie używają różnych określeń dla miękkiego, puszystego i połyskującego materiału. Jakie są zatem różnice między welurem, welwetem i aksamitem?

Welwet jest tkaniną niezwykle puszystą, miękką i miłą w dotyku. Składa się z dwóch warstw. Jedną stanowi kilkumilimetrowe runo (potocznie zwane meszkiem), a drugą warstwa bawełniana, która pełni rolę podłoża. Tkanina ta jest niezwykle trwała i odporna na ścieranie i rozerwanie. Dostępna jest w szerokiej gamie kolorystycznej.

Zapewne często spotykacie się zamiennie z określeniami welwet, welur i aksamit?  Ale czy aby na pewno to ta sama tkanina?

Odpowiedź brzmi nie. Nie są to identyczne tkaniny. Dzielą je subtelne różnice.

Dotyczą one głównie długości włókien (meszek w welwecie ma powyżej 3mm, a w welurze jest krótszy) oraz rodzaju nitek (welwet – nitki wątkowe, welur – nitki osnowy). Czasami aksamit, welwet i welur ogólnie nazywa się potocznie pluszem.

Aksamit jest najgrubszy i najbardziej błyszczący, welwet znowu jest od niego dużo sztywniejszy.

AKSAMIT: Dość sztywna i gruba tkanina pokryta meszkiem o długości nieprzekraczającej 3mm.

Naturalny aksamit to aksamit bawełniany, wełniany lub jedwabny. Można też spotkać aksamit syntetyczny. Aksamit przez długie lata był symbolem krawieckiego luksusu.

WELUR: tkanina cieńsza od aksamitu, z krótszym włosem, bez połysku.

Określenie welur pojawia się również w branży odzieżowej i dotyczy flauszu z którego szyte są płaszcze.

WELWET: to dzianina z włosem dłuższym niż 3mm, co nadaje jej cudownej miękkości.  Od aksamitu i weluru różni się technologią splotu oraz długością okrywy runowej.

Welwet w ostatnim czasie osiągnął wyżyny popularności, uchodzi za znacznik dobrego stylu i elegancji. Od kilku sezonów utrzymuje się w czołówce najgorętszych trendów. Pięknie dopełni wnętrze i nada mu niepowtarzalnego charakteru.

Szukasz zasłon czy poduszek w welwecie? Napisz na info@firany-adamski.com czego potrzebujesz i w jakim wymiarze. Z chęcią dokonamy niezobowiązującej wyceny.