W dniach 27.07-18.08 PRZERWA URLOPOWA. Zamówienia złożone do 17.07  gwarantują dostawę przed urlopem.

Zazdrostki – wielki powrót urokliwej firaneczki

Kuchnia, ganek lub kawiarnia – tutaj była wieszana od XVII wieku i powróciła w wielkim stylu! O tych tradycyjnych zazdrostkach, jak i ażurowych – dedykowanych wnętrzom nowoczesnym – dowiecie się dzisiaj.

Historia zazdrostki jest nie do końca znana, ale krawieckie podania prawią o dawnych czasach, kiedy to chłopi szli na wojnę, zostawiając swoje młodziutkie żony w domu. Aby społeczność mogła pilnować, jak się prowadzą, skracano firany w oknie – w ten sposób można było kontrolować młodą gospodynię. Dziś jest odwrotnie – to niezależna kobieta ma wszystko pod kontrolą: jednocześnie pracując i dbając o dom wypatruje gości lub bawiące się dzieci na podwórku.

Zazdrostka Bolonia

Najlepsza firana do kuchni

Zazdrostki najchętniej wieszane są na niewielkich oknach lub w pomieszczeniach, gdzie chcemy, aby światło dzienne dawało dodatkowe oświetlenie. Różne wielkości tej firany dają odmienne możliwości zastosowania. Najpopularniejsze wysokości to: 30 cm, 40 cm, 45 cm, 60 cm, 70 cm lub 90 cm. Krótkie zazdrostki pełnią funkcję dekoracyjną w odsłoniętym oknie lub są subtelnym dodatkiem w zestawie z pokaźnym lambrekinem oraz zasłonami.

Dłuższe firaneczki mają podwójną funkcję: zasłaniać dolną część okna przed spojrzeniami z zewnątrz, ale jednocześnie przepuszczać świtało i dawać możliwość kontroli tego, co dzieje się za oknem w górnej jego części. Jest to typowy zabieg dla stylu secesyjnego przyjętego na koniec XIX w. i na początku XX w. w kawiarniach, gdzie życie przeniosło się do dużych miast, a gdzie industrialne fabryki dawały ludziom pracę. Tego typu zazdrostki znajdziemy w laubie (śl. ganek), łazience, toalecie lub właśnie kuchni.

Sposoby zawieszenia zazdrostki

  • Sama zazdrostka w dużym lub małym oknie – typowe do okna skierowanego na ogród lub w wnętrzu nowoczesnym,
  • Komplet dwóch zazdrostek: dłuższa wieszana na karniszu, pełniąca funkcję lambrekinu + krótsza zazdrostka na patyku w oknie
Zazdrostka „Łąka kwietna”
Zazdrostka koronkowa Kwiatki
  • Lambrekin + zazdrostka. Pomiędzy tymi firanami można zawiesić zawieszkę lub wianek,
  • Roleta rzymska + zazdrostka. Jeśli nie mamy zamiaru opuszczać rolety, tylko pofałdować ją na stałe.

Rodzaje zazdrostek

Zazdrostka marszczona z tkanin pięknie prezentuje się w kuchni w stylu angielskim, prowansalskim lub typowo drewnianej aranżacji. Z tego względu, że jest wykonana z tkanin, przysłania więcej niż zazdrostka ażurowa. W Niemczech zwana też Florentiner, od motywu kwiatów, które są najczęściej spotykane na tego typu zazdrostkach. W naszym salonie znajdziecie następujące typy zazdrostek:

– z haftem (kwiaty, liście, dynie, choinki, jajka wielkanocne),

– z doszywaną koronką (do wyboru),

– w całości wykonane z koronki

– bawełniane,

Zazdrostki ażurowe opanowały Opolszczyznę już w 2017 roku. Są one wycinane laserem w naszym salonie, dlatego możemy sobie pozwolić na wzory zależne od sezonu (święta, wiosna, jesień, Hallowen, wakacje). Bardzo popularne w wnętrzach nowoczesnych, gdzie kuchnia otwarta jest na salon. Wtedy można wykończyć v-ki, panele firanowe lub rolety tym samym ażurem, który jest na zazdrostce. Zazdrostki z ażur są proste, sztywne, nie można ich marszczyć.

Zazdrostka Miłorząb

Aktualną ofertę wszystkich zazdrostek znajdziesz w naszym sklepie internetowym pod poniższym linkiem: https://firany-adamski.com/17-zazdrostki